Zagłębie Sosnowiec będzie miało nowy stadion

27 maj 2019 Udostępnij

W poniedziałek w Sosnowcu podpisano umowę na budowę nowego wielofunkcyjnego stadionu, który będzie jednym z elementów Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Wybuduje go Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Czas realizacji to 36 miesięcy, a koszt inwestycji to 120,2 mln zł netto.

Umowę z wykonawcę reprezentowanym przez Ewelinę Walkowicz, prezesa zarządu Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego podpisała Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego. To właśnie ta spółka jako celowa spółka komunalna ma za zadanie wybudowanie kompleksu obiektów sportowych (stadionu piłkarskiego, hali sportowej oraz lodowiska), a następnie komercjalizację i zarządzanie powstałym Parkiem Sportowym.

 

- To jeden z najważniejszych dni dla naszego miasta. Podpisujemy umowę na wykonanie obiektu wyczekiwanego przez lata. Obiektu, który ma służyć mieszkańcom. Stadion to nie tylko imprezy sportowe. To również szansa na organizację koncertów, widowisk artystycznych. Przypomnę tylko, że nie tak dawno sosnowiczanie stworzyli musical o Janie Pawle II. Niestety jego premiera nie miała miejsca w naszym mieście, bo Sosnowiec jeszcze odpowiedniego miejsca nie posiada. Podobnie rzecz się ma z trwającymi właśnie Mistrzostwami Świata U-20. Gdybyśmy mieli stadion to gościlibyśmy uczestników nie tylko w naszym centrum treningowym. To się jednak niebawem zmieni z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Pozostaje nam życzyć firmie z Bielska-Białej, które ma doświadczenie w tego typu inwestycjach, aby prace przebiegały bez większych problemów i z niecierpliwością czekamy na efekty ich działań - mówił podczas uroczystego podpisania prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

 

- Chciałem z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy do tej pory pracowali przy tej inwestycji. Za nami wszelkie formalności związane z dokumentacją, z przetargiem, całą częścią formalno-prawną. Dziękuję Wydziałowi Zamówień Publicznych z naczelnikiem Michałem Zastrzeżyńskim na czele za pracę, która nie należała do łatwych. Tym samym dzisiejsze podpisanie umowy kończy pewien etap. Do tej pory kończyło się na pomysłach, makietach i planach dotyczących stadionu. W ciągu kilku ostatnich lat wykonaliśmy ogrom prac, dzięki którym teraz możemy oddać sprawy w ręce wykonawcy - dodał prezydent Chęciński.

 

Stadion piłkarski będzie wyposażony w boisko piłkarskie o wymiarach 68 x 105 m (wymiary zgodne z wymaganiami FIFA/UEFA). Pojemność trybun na stadionie piłkarskim wynosić będzie 11 600 miejsc w tym 46 miejsc dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich i 46 miejsc dla osób im towarzyszących. Projekt zakłada możliwość zwiększenia pojemności stadionu do 14 564 miejsc siedzących poprzez zagospodarowanie obejścia w górnej części trybun poprzez dodanie kolejnych rzędów stalowej trybuny. Na poziomie +2 zaprojektowano trybunę przeznaczoną wyłącznie dla mediów, o pojemności 100 miejsc.

 

- Cieszę się, że miasto Sosnowiec obdarzyło nas zaufaniem. Doświadczenie, które nabyliśmy budując stadion w Bielsku-Białej na pewno zaprocentuje podczas prac w Sosnowcu. Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że budując stadion Podbeskidzia prace toczyły się pod grą, gdyż zespół z Bielska na tym stadionie rozgrywał swoje mecze. Tutaj będziemy mogli realizować zadanie w innych warunkach. Na realizację mamy 36 miesięcy, ale będziemy chcieli ten czas skrócić - przyznała Ewelina Walkowicz, prezes zarządu Bielskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego.ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.