Szkolenie dla trenerów Fortuna 1 Ligi pod patronatem PZPN

19 sty 2021 Udostępnij

Polski Związek Piłki Nożnej, którego pracownicy przedstawią swoje prezentacje w trakcie wideokonferencji, objął patronat nad szkoleniem dla klubów Fortuna 1 Ligi z zakresu wspierania procesu rozwoju młodych zawodników występujących na tym szczeblu rozgrywkowym.

Podczas szkolenia swoje wystąpienia będą mieli: trener młodzieżowej reprezentacji Polski U-17 Marcin Dorna, Sebastian Krzepota ze sztabu selekcjonera reprezentacji U-19, analityk Michał Zachodny, Maciej Kowal - trener bramkarzy kadry U-19, czy Paweł Kozub asystent Jacka Magiery w U-19 i skaut PZPN. Nad całością czuwają dyrektor sportowy Stefan Majewski oraz Bogdan Basałaj. 

 

- Ten panel dyskusyjny to dobra forma poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń, tym bardziej potrzebny dziś, kiedy możliwości mamy mocno ograniczone. W obecnej sytuacji to jedyny możliwy sposób przekazania cennych informacji. Wiemy też, że tak przekazana wiedza trafia do głównych zainteresowanych, czyli trenerów, którzy zdobytą wiedzę odpowiednio wykorzystują - mówi dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej Stefan Majewski. - My jako PZPN jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie trenerów. Trenerzy młodzieży potrzebują materiałów szkoleniowych, wsparcia, musimy im umożliwić dostęp do tego typu informacji, bazując na naszych doświadczeniach. To może przynieść korzyści wszystkim. Czytanie czegoś w książce, a zrozumienie to dwie różne sprawy. Trzeba tak przekazać wiedzę, aby była ona jak najlepiej przyswojona - dodaje.

 

W trakcie kilku dni wideokonferencji, poruszonych będzie wiele ważnych kwestii dotyczących rozwoju młodego zawodnika. Jedno ze szkoleń dotyczyć będzie treningu indywidualnego i formacyjnego, o czym opowie Marcin Dorna. Jego wystąpienie będzie pierwszym w kolejności (20 stycznia o godz. 19). - Sama inicjatywa jest bardzo cenna i wartościowa, ponieważ w obecnych czasach, kiedy kontakty się ograniczone, możliwość rozmowy w trakcie wideokonferencji szkoleniowej, której głównym podmiotem jest młody zawodnik, to coś, na co warto poświęcić czas. My jako trenerzy Polskiego Związku Piłki Nożnej bardzo chętnie zaangażowaliśmy się w inicjatywę PLP. Bardzo nam zależy, aby młodzi zawodnicy dostawali swoje szanse i rozwijali się - podkreśla Dorna.

 

- Trening indywidualny i formacyjny jest czymś niezwykle istotnym. Wiemy dobrze, że proces adaptacji młodego zawodnika w piłce seniorskiej nie jest pozbawiony ryzyka, nie jest jednoznaczny. Dlatego odpowiedzialni za szkolenie, musimy zrobić wszystko, aby młodym zawodnikom stworzyć warunki do jak najlepszego rozwoju. W trakcie swojego panelu będę mówił także o projekcie Talent PRO, z którego właśnie wróciliśmy. Uczestniczyli w nich zawodnicy z głównych akademii w Polsce, w tym pierwszoligowych, ale też tacy, których korzenie sięgają mniejszych klubów. Przedstawimy ideę projektu. Zaproponuję narzędzia, dzięki którym rozwój młodych piłkarzy będzie dynamiczniejszy - kontynuuje Dorna.

 

- Projekt jest wspólną inicjatywą PZPN i PLP, i bardzo cieszymy się z możliwości skorzystania z doświadczeń trenerów młodzieżowych reprezentacji. Głównym celem jest wsparcie procesu rozwoju zawodników o statusie "młodzieżowca", znajdujących się w kadrach klubów Fortuna 1 Ligi oraz grupach selekcyjnych młodzieżowych reprezentacji Polski. Głównie chodzi o zderzenie punktów widzenia i wymianę doświadczeń. Trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski patrzą na młodych zawodników z trochę innej perspektywy, podczas zintensyfikowanych procesów treningowych w trakcie zgrupowań. Trenerzy klubowi mają swoje spostrzeżenia, a ich uwaga skoncentrowana jest na całej klubowej kadrze zawodników o zróżnicowanym wieku i doświadczeniu - podkreśla wiceprezes PLP Wojciech Kowalewski, który nie ukrywa, że wskazówki przekazane przez polskich specjalistów od szkolenia wzbogacą i wzmocnią warsztat pracy sztabów drużyn Fortuna 1 Ligi.

 

- Intensywność bodźców jest często bardzo różna, a co za tym idzie informacja o zawodniku też jest inna. Wierzę, że zderzenie różnych punktów widzenia pomoże w optymalizacji pewnych procesów rozwoju zawodników. Kluby 1 ligi wydają się być naturalnym środowiskiem dla zawodników wchodzących do seniorskiej piłki, potencjalnych młodzieżowych reprezentantów Polski i mam nadzieję, że tego typu projekty pozytywnie wpłyną na ich dynamiczny rozwój - kończy Kowalewski.

 

*Na zdjęciu Wiktor Długosz, wychowanek Korony Kielce, który w bieżącym sezonie rozegrał 18 spotkań w pierwszej drużynie pierwszoligowca. ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.