Spotkanie po 40 latach!

14 wrz 2017 Udostępnij

W czwartek, po 40 latach przerwy, Ruch zagra o punkty z GKS Tychy. Będzie to 8. pojedynek obu zespołów w historii i pierwszy na zapleczu Ekstraklasy. Bilans „Niebieskich” jest imponujący.

GKS spędził w najwyższej klasie rozgrywkowej tylko 3 lata (1974-1977). To w tym okresie doszło to wszystkich dotychczasowych starć klubów z Chorzowa i Tychów. Pierwszy mecz odbył się jesienią 1974 r. przy Cichej. Ruch – ówczesny Mistrz Polski – rozbił tyskiego beniaminka 4:0 po dwóch bramkach Joachima Marxa oraz golach Jana Benigiera i Józefa Bona.

 

W rewanżu również górą byli „Niebiescy”, którzy wygrali 2:0 po trafieniach Józefa Kopicery i Romualda Chojnackiego. W sezonie 1975/1976 obie drużyny walczyły o mistrzostwo Polski. Choć w bezpośrednich pojedynkach lepsi byli chorzowianie – zwycięstwa 3:2 przy Cichej i 1:0 w Tychach – w końcowej tabeli wyżej był GKS, który tylko gorszym bilansem bramkowym przegrał mistrzostwo ze Stalą Mielec. Do dziś jest to największy sukces tyskiego klubu. Ruch, obrońca tytułu, zakończył tamten sezon na 4. miejscu, punkt za GKS-em.

 

O dziwo, w kolejnych rozgrywkach Ruch i GKS – wydawać by się mogło czołowe polskie drużyny – musieli bronić się przed spadkiem. „Niebiescy” zdołali zachować ligowy byt, co nie udało się klubowi  z Tychów. Po trzech latach GKS opuścił ekstraklasę i już nigdy do niej nie powrócił. W swoim ostatnim sezonie w elicie tyszanie zdobyli swój pierwszy punkt w rywalizacji z Ruchem, wiosną 1977 r. remisując przed własną publicznością 0:0. Wcześniej chorzowianie wygrali przy Cichej 2:0 po bramkach Bronisława Buli i Kopicery.

 

Po zakończeniu sezonu doszło do jeszcze jednego spotkania o stawkę. Oba zespoły trafiły na siebie w pierwszej edycji rozgrywek Pucharu Ligi. W meczu rozegranym w Tychach, „Niebiescy” grający w rezerwowym składzie, zremisowali 0:0. Kurs w Fortunie, że tym razem spotkanie zakończy się bez remisu wynosi 1.81.

 

Teraz "Niebiescy" zamykają ligową tabelę na zapleczu ekstraklasy. Do tej pory na boiskach Nice 1 Ligi wygrali raz. Było to w czwartej kolejce przeciwko Stomilowi Olsztyn. W pozostałych sześciu spotkaniach gracze Ruchu schodzili pokonani. W ostatnim meczu lepsza od spadkowicza z ekstraklasy okazała się Olimpia Grudziądz.

 

W nienajlepszych nastrojach z Chojnic do Tychów wracali piłkarze GKS-u. Chojniczanka wygrała aż 3:0, a losy spotkania rozstrzygnęły się w pierwszej połowie.

 

Bilans starć pomiędzy Ruchem, a GKS Tychy przemawia na korzyść "Niebieskich". Do tej pory drużyny grały ze sobą siedem razy. Pięć pojedynków zakończyło się zwycięstwem graczy z Chorzowa. Dwukrotnie kluby dzieliły się punktami. Ani razu nie wygrał natomiast GKS Tychy. Kurs w Fortunie, że tyszanie wygrają obie połowy meczu z Ruchem wynosi 8.9.

 

 ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.