Sobociński i Dąbrowski - o dwóch takich, co obroną ŁKS-u kieruje

5 lis 2020 Udostępnij

Maciej Dąbrowski, lat 33. Jan Sobociński, lat 21. Dwóch stoperów Łódzkiego Klubu Sportowego dzieli wiele, choćby różnica wieku, łączy taka sama odpowiedzialność za środek obrony.

Dąbrowski i Sobociński to podstawowy duet środkowych defensorów drużyny Wojciecha Stawowego. Kierowana przez 33-, i 21-latka obrona straciła w trwającym sezonie cztery bramki.

 

- Myślę, że obaj zyskujemy na tej współpracy. Janek to młody, niezwykle inteligentny chłopak. Słucha, rozumie sens moich podpowiedzi. Jak każdy zawodnik młodszej generacji ma swoje słabsze strony, ale uczy się na własnych błędach - mówi Dąbrowski. On w tym duecie jest niejako nauczycielem. - Kiedyś ja byłem w jego wieku i wyciągałem wnioski z obserwacji starszych kolegów. Dziś sam pomagam młodszemu koledze. Myślę, że najwięcej nauczyłem się od Lubomira Guldana. Raz, że dobrze wprowadza piłkę do gry, dwa: ma w sobie dużo spokoju, trzy: jest do tego fajnym człowiekiem. Wiele wyciągnąłem z tego, że grałem obok niego - twierdzi starszy z dwójki środkowych obrońców ŁKS-u.

 

Na co młodszy odpowiada: - Myślę, że układ w obronie młody - "stary" służy wszystkim. Ja dostają cenne rady od bardziej doświadczonego kolegi. Sam zaś z racji wieku mogę dać trochę świeżości. Nie ukrywam, że gra z Maćkiem to dla mnie pożyteczna lekcja. W parze z tak doświadczonym kolegą jeszcze nie miałem okazji występować. Traktuję to jako szansę. W końcu Maciek grał w ekstraklasie, w Lidze Mistrzów - stwierdza Sobociński.

 

Z konfiguracji środka obrony w osobach Macieja i Janka, trener Wojciech Stawowy korzysta od początku nowego sezonu. W ekstraklasie u boku Dąbrowskiego grał bowiem najczęściej Hiszpan Carlos Moros Gracia. Dziś na podstawie pierwszych spotkań można stwierdzić, że kooperacja dwójki polskich obrońców z różnych pokoleń wygląda coraz lepiej. Świadczą o tym personalne decyzje trenera Stawowego, a mianowicie: brak zmian wśród stoperów. To z kolei sprawia, że defensywa łodzian jest bardzo szczelna.

 

- Mamy naprawdę dobrze poukładany zespół. Tyle lat grałem w piłkę, rzadko trafiałem na trenera, który tak postrzega piłkę, taktykę, który chce grać ofensywnie. Pierwszy raz spotkałem się taką filozofią - zaznacza Dąbrowski.

 

- W ekstraklasie traciliśmy dużo więcej goli, teraz popracowaliśmy i są tego efekty. Całym zespołem poprawiliśmy się w tyłach - dodaje Sobociński.

 

Tych dwóch zawodników dzieli epoka w piłce. Przecież przez rok, dwa lata w futbolu wiele się zmienia, to co dopiero w ponad dekadę. Dąbrowski zbierał doświadczenie w wielu klubach (Zawisza Bydgoszcz, Pogoń Szczecin, Zagłębie Lubin), zdobywał mistrzostwa z Legią Warszawa, zaliczył blisko dwieście gier na poziomie ekstraklasy. Sobociński przez całą karierę związany jest z jednym klubem - ŁKS-em - z małym wyjątkiem na grę w Gryfie Wejherowo. Licznik występów młodego obrońcy w ekstraklasie zatrzymał się na 27. Mimo wielu różnic, są takie elementy w grze, w których ci stoperzy są podobni.

 

- Janek potrafi mi zaimponować fajnym zagraniem przez dwie linie. Nawet w ekstraklasie rzadko spotyka się stopera tak dobrze wprowadzającego piłkę. Sobociński robi to bardzo dobrze. Wydaje mi się, że nabiera coraz większej piłkarskiej ogłady. Jeszcze brakuje mu spokoju, nieraz na siłę chce podać, zamiast przytrzymać piłkę, starać się ją zagrać do bramkarza. Tłumaczę mu wtedy, w jakich strefach boiska może się jak zachowywać, żeby nie dopuścić do sytuacji, że straci piłkę i rywal wyjdzie sam na sam z bramkarzem - tłumaczy 33-latek.

 

Co na to 21-latek? - Też doceniam sposób, w jaki Maciej wprowadza piłkę. Jego diagonalne zagranie jest na bardzo wysokim poziomie. Inne plusy? Agresywność w odbiorze piłki, nieustępliwość - wylicza Sobociński.

 

- Na chwilę obecną nie mam żadnych zastrzeżeń, co do gry naszych dwóch środkowych obrońców, więc zrobienie czegoś na siłę jest wbrew interesom drużyny i naszego celu - mówił przed derbami Łodzi z Widzewem, Stawowy. Tę regułkę mógłby powtarzać co mecz, ponieważ duet, na jaki zdecydował się w środku obrony przed startem rozgrywek, trzyma w ryzach cały ŁKS.ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.