Przedłużony termin na składanie wniosków na realizację Programu Wsparcia Akademii Piłkarskich działających przy Klubach Ekstraklasy i 1 Ligi

19 kwi 2024 Udostępnij

Program adresowany jest do akademii klubów piłkarskich, które w sezonie 2023/2024 występują w rozgrywkach o mistrzostwo PKO BP Ekstraklasy lub rozgrywkach o mistrzostwo Fortuna 1 Ligi. Pierwotnym terminem składania wniosków był 15 kwietnia, jednak zgodnie z decyzją Ministra Sportu i Turystyki termin został przesunięty o miesiąc tj. do 15 maja 2024 roku.

- Inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki jest realnym wsparciem dla pierwszoligowych klubów, dla których szkolenie dzieci i młodzieży jest bardzo często kluczowym aspektem funkcjonowania. W Chrobrym Głogów, w którym pracuje od niemal 10 lat, stawiamy na pracę z młodzieżą, czego efekty widzimy od trzech lat. W obecnym sezonie w Pro Junior System, punktują nasi trzej wychowankowie - Szymon Bartlewicz, Natan Malczuk i Albert Zarówny, którzy są powoływani także do młodzieżowych reprezentacji Polski. Akademia Chrobrego Głogów ponadto od 2020 roku może pochwalić się Złotym Certyfikatem PZPN - mówi Zbigniew Prejs, wiceprezes Pierwszej Ligi Piłkarskiej i dyrektor Chrobrego Głogów.

Program wsparcia Akademii Piłkarskich działających przy dwóch najwyższych szczeblach rozgrywkowych to kolejna propozycja ministerstwa kierowana do środowiska piłkarskiego w Polsce, gdyż dyscyplina ta cieszy się wśród młodzieży dużą popularnością i zainteresowaniem. Piłka nożna to najpopularniejszy sport wśród dzieci. W ministerialnym Programie Klub blisko 50% beneficjentów to kluby deklarujące pracę z dziećmi i młodzieżą w zakresie piłki nożnej, z kolei w Programie SKS wśród ok. 14000 grup ćwiczących prawie 3700 organizuje takie właśnie zajęcia. Wśród głównych celów programu znajduje się m.in. upowszechnianie i promocja aktywności fizycznej oraz wzmocnienie procesu szkolenia dzieci i młodzieży w najlepszych klubach piłkarskich w Polsce. Do programu mogą zgłosić się fundacje i stowarzyszenia współpracujące z klubami PKO BP Ekstraklasy i Fortuna 1 Ligi.

- Z dużym uznaniem przyjęliśmy projekt nowej inicjatywy wsparcia dla klubowych akademii. Idealnie wpisuje się on bowiem w strategię funkcjonowania GKS-u Katowice. Już od ponad dekady za szkolenie dzieci i młodzieży odpowiada u nas Fundacja „Sportowe Katowice”. Obecnie pod swoimi skrzydłami ma już kilkuset adeptów. Z roku na rok zyskuje ona też coraz większą renomę w naszym mieście i regionie. Dzięki inicjatywie ministerstwa fundacja zyskuje szansę na dalszy rozwój i profesjonalizację, co przyniesie korzyść przede wszystkim jej podopiecznym - komentuje Krzysztof Nowak, prezes GKS Katowice.

- Stal Rzeszów jako klub w swoich działaniach koncentruje się na budowaniu sukcesów sportowych na różnym poziomach kariery sportowej. Punktem wyjścia jest sport powszechny ukierunkowany na budowanie kultury sportowej w społeczności lokalnej. Aby móc zrealizować ten cel poszukujemy różnych rozwiązań, pozwalających nam pozyskać niezbędne środki finansowe z możliwie jak największej ilości dostępnych źródeł finansowania. W 2020 roku założyliśmy fundację, która wspiera zarówno projekty sportowe, takie jak piłka niepełnosprawnych, jak również działania społecznie użyteczne, takie jak działalność charytatywna czy pomóc Ukrainie. Z uznaniem przyjęliśmy program Ministerstwa Sportu i Turystyki skierowany do Akademii Piłkarskich, daje nam on kolejne możliwości realizacji celów społecznych i połączenia tego z realizacją Strategii Sportowej Stali Rzeszów. Jest to również krok naprzód we wspieraniu młodych talentów i rozwijaniu potencjału sportowego w naszym kraju - mówi Rafał Kalisz, prezes Stali Rzeszów.

Środki finansowe otrzymane w ramach programu można przeznaczyć m.in. na dofinansowanie wynagrodzeń trenerów prowadzących zajęcia sportowe, podwyższanie ich kwalifikacji (szkolenia i kursy), dofinansowanie zakupu sprzętu sportowego, organizacji obozów sportowych, wyjazdów na mecze i udziału w turniejach, a także dofinansowanie organizacji meczów i turniejów czy promocję danego przedsięwzięcia. - Stowarzyszenie Sportu Młodzieżowego Wisła Płock istnieje od 2012 roku i zostało powołane, aby w pełni skupić się na szkoleniu młodzieży. My, jako klub Wisła Płock, mamy podpisaną umowę ze stowarzyszeniem i ta współpraca wygląda bardzo dobrze. Forma prawna jakim jest stowarzyszenie, czy fundacja daje większe możliwości w zakresie pozyskiwania źródeł zewnętrznego dofinansowania, czy to ze środków miejskich, czy też ministerialnych, co tylko z korzyścią wpływa na jakość szkolenia - mówi Piotr Sadczuk, prezes Wisły Płock.

- Uważam, że program jest bardzo ciekawy i potrzebny dla środowiska piłkarskiego. Nasza fundacja dokumenty do ministerstwa złożyła już 16 kwietnia zarówno do programu związanego z rozgrywkami męskimi, jak i żeńskimi. Ciężko i długo pracowaliśmy, aby wniosek był uzupełniony rzetelnie i z należytą staranności. Dzięki zaangażowaniu wszystkich osób związanych z fundacją myślę, że to nam się udało. Podchodzimy do projektu w pełni transparentnie i chcemy z niego skorzystać w maksymalnej skali. Taki program to istotny bodziec do dalszego rozwoju oraz podniesienia standardów szkolenia i funkcjonowania w Akademii Górnika Łęczna ale także i w innych akademiach. Fundacja Górnika Łęczna funkcjonuje od 7 lat i każde wsparcie dla nas jest bardzo ważne i chcemy z niego skorzystać - mówi Maciej Grzywa, prezes Fundacji Akademia Sportu Górnika Łęczna. 

Należy podkreślić, że wielu obecnych reprezentantów Polski na początku swojej kariery pierwsze poważne doświadczenie w seniorskiej piłce zdobywało na pierwszoligowym poziomie. W kadrze reprezentacji Polski na marcowe baraże o awans do Euro 2024 znaleźli się m.in. tacy zawodnicy jak Jakub Moder (kiedyś Odra Opole), Tymoteusz Puchacz (kiedyś GKS Katowice), Bartosz Bereszyński (kiedyś Warta Poznań), Krzysztof Piątek (kiedyś Zagłębie Lubin), Dominik Marczuk (kiedyś Stal Rzeszów) czy wreszcie Robert Lewandowski (kiedyś Znicz Pruszków).

ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.