Pro Junior System: Wigry na czele. Zagrało 73 młodzieżowców

17 gru 2018 Udostępnij

To już trzeci sezon, w którym na poziomie 1 ligi obowiązuje program Pro Junior System. Po 21. kolejkach liderem tej klasyfikacji jest drużyna Wigier Suwałki, drugi jest ŁKS Łódź, a trzecia Warta Poznań. Łącznie jesienią zagrało 73 młodzieżowców.

Przypominijmy, jakie zasady obowiązują w programie Pro Junior System. Punkty mogą zdobywać młodzieżowcy, którzy posiadają obywatelstwo polskie i którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończą 21. rok życia lub są młodsi.

 

Co ważne, dodatkowo premiowani są wychowankowie, czyli piłkarze, którzy są zarejestrowani w klubie, z przerwami lub nie przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12. rokiem życia i 21. rokiem życia. Wszystkie kryteria opisujące program PJS dostępne są TUTAJ.

 

Liderem klasyfikacji po 21. kolejkach są Wigry Suwałki, które łącznie uzbierały 5865 punktów. W przeciągu całej jesieni w klubie z Suwałk zagrało 9 zawodników, którzy mogą być włączeni do punktacji. Na ten moment jednak aż 4 z nich nie spełniło ważnego kryterium, który mówi o tym, że aby punkty były ważne - zawodnik musi zagrać conajmniej 270 minut oraz conajmniej 5 spotkań. Najlepiej punktującym zawodnikiem Wigier jest Adrian Piekarski, który na boisku przebywał łącznie 1127 minut, ale jako że jest wychowankiem to jego punkty liczą się podwójnie.

 

Drugą drużyną, która przekroczyła 5 tysięcy punktów jest ŁKS Łódź. Łódzki klub bardzo mocno punktuje jednak ze względu na swoich dwóch wychowanków. Mowa tutaj o Janie Sobocińskim i Piotrze Pyrdole. Wspomniana dwojka zebrała aż 5388 punktów. Do duetu dołączył Jakub Kostyrka, który zdobył 360 "oczek".

 

Zarówno Wigry, jak i ŁKS zdynstansowały resztę stawki. Trzecią drużyną w rankingu jest kolejny beniaminek. Tym razem mowa o Warcie Poznań, która na swoim koncie ma 3447 punktów. Kolejne miejsca zajmują GKS Tychy, GKS Katowice, Odra Opole i Bytovia Bytów. Warto zauważyć, że pierwsze 7 klubów otrzymają od Polskiego Związku Piłki Nożnej nagrodę finansową.

 

Wydaje się, że kwestia wygranej w rankingu rozwiąże się pomiędzy Wigrami Suwałki, a ŁKS-em Łódź. Różnice punktowe pomiędzy kolejnymi miejscami nie są jednak na tyle duże, aby już teraz spekulować, jak ranking będzie wyglądać na koniec sezonu. W szczególności, że zimą z pewnością dojdzie do przetasowań w kadrach pierwszoligowych zespołów, które być może będą miały wpływ na punktacje.

 

W przeciągu 21. kolejek Fortuna 1 Ligi na boisku zameldowało się 73 młodzieżowców. W tym gronie są zawodnicy, którzy na stałe wywalczyli sobie miejsce w podstawowym składzie. Rekordzistą jest bramkarz Miłosz Mleczko z Puszczy Niepołomice, który na boisku spędził 1890 minut. Z kolei Juliusz Letniowski z Bytovii Bytów podczas jesiennych spotkań zdobył 7 bramek.

 

Mocnymi punktami w swoich zespołach byli także Jakub Moder z Odry Opole, Michał Góral ze Stomilu Olsztyn, Miłosz Szczepański z Rakow Częstochowa, Przemysław Płacheta z Podbeskidzia Bielsko-Biała czy  Hubert Adamczyk z GKS-u Tychy. - Hubert jest przykładem chłopaka, który grałby w podstawowym składzie nawet gdyby nie przepis o młodzieżowcu. To zawodnik, który broni się swoją jakością - komentuje zawodnik GKS-u Tychy Piotr Ćwielong. 

 

Jak widać, młodzieżowcy są w stanie dać pierwszoligowym klubom odpowiednią jakość. Co więcej, wygrywając klasyfikację Pro Junior System klub może zarobić aż 1 600 000 złotych. Łącznie na nagrody dla klubów Fortuna 1 Ligi Polski Związek Piłki Nożnej przeznaczył 6 milionów złotych. 

 

Pełna klasyfikacja Pro Junior System dostępna TUTAJ.ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.