Pogoń Siedlce, Kotwica Kołobrzeg i Stal Stalowa Wola. Przedstawiamy beniaminków Betclic 1. Ligi

5 lip 2024 Udostępnij
laczynaspilka.pl
Fot. 400mm.pl

Pogoń Siedlce, Kotwica Kołobrzeg oraz Stal Stalowa Wola – te zespoły już od przyszłego sezonu będą występowały na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Jaką drogę musiały pokonać trzy drużyny, aby awansować do Betclic 1. Ligi? Przedstawiamy beniaminków drugiego szczebla rozgrywkowego.

Pogoń Siedlce

Zespół z początkiem lipca ubiegłego roku objął nowy szkoleniowiec Marek Brzozowski. Trener, który prowadził wcześniej takie drużyny, jak Escola U-19, Świt Nowy Dwór Mazowiecki czy Wisła II Płock, stanął niewątpliwie przed wielkim wyzwaniem. Początek w wykonaniu jego zespołu w drugiej lidze nie był jednak znakomity. Siedlczanie zapunktowali, ale potrzebowali trochę czasu, żeby zacząć piąć się w górę tabeli. Po dziesiątej kolejce udało się awansować wyżej, a później Pogoń zajmowała na przemian drugie i trzecie miejsce. Po 28. serii gier wskoczyła na pozycję lidera. Porażki z GKS Jastrzębie i Chojniczanką Chojnice spowodowały, że Pogoń była wiceliderem, ale zrehabilitowała się na zakończenie sezonu, gdyż wygrała z Wisłą Puławy 3:0. Dla Pogoni Siedlce awans jest bardzo dużym sukcesem, gdyż klub w ostatnich sezonach miał spore problemy, żeby wydostać się z drugiej ligi. Po spadku z pierwszej w sezonie 2017/2018 trwało to aż pięć lat. Bardzo przeciętne były zwłaszcza lata 2019 – 2022, gdyż Pogoń zajmowała miejsca dziesiąte, a nawet niższe miejsca. 

Kotwica Kołobrzeg 

Kotwica Kołobrzeg to drugi zespół, który wywalczył bezpośredni awans do Betclic 1. ligi. Sezon rozpoczynał w klubie trener Maciej Bartoszek. Drużyna pod jego wodzą po jedenastu kolejkach znajdowała się wysoko, bo na miejscu premiowanym barażem, a potem awansowała jeszcze wyżej. Przez kilka kolejek była nawet liderem 2. ligi. Seria ta trwała aż dziewięć meczów. Przełom marca i kwietnia był jednak kiepski w wykonaniu Kotwicy Kołobrzeg. Klub potracił sporo punktów i nie mógł wygrać od sześciu rywalizacji. W kwietniu z funkcją szkoleniowca Kotwicy pożegnał się Maciej Bartoszek, a na stanowisku zastąpił go Ryszard Tarasiewicz. Drużyna pod jego wodzą wróciła na miejsce wicelidera, przez jedną kolejkę była nawet liderem – po przedostatnim spotkaniu. Kotwica miała szansę nawet wygrać ligę, ale rozczarowała na zakończenie sezonu. W 34. kolejce przegrała ze spadkowiczem – Sandecją Nowy Sącz. W przypadku kompletu punktów Kotwica mogłaby przeskoczyć Pogoń Siedlce o jedno „oczko”. Drugie miejsce też jest jednak niewątpliwym sukcesem, bo dało bezpośredni, historyczny awans na zaplecze PKO BP Ekstraklasy. 

Stal Stalowa Wola 

Kilkanaście lat trwał rozbrat Stali Stalowa Wola z zapleczem PKO BP Ekstraklasy. Ostatni raz klub na drugim szczeblu rozgrywkowym w Polsce występował w sezonie 2009/2010. Wówczas Stal zajęła przedostatnie miejsce w tabeli i spadła do drugiej ligi wschodniej. Po kilku sezonach zanotowała kolejną degradację. W sezonie 2019/2020 zeszła do trzeciej ligi, gdy zajęła piętnaste miejsce w tabeli. Pobyt Stali na czwartym szczeblu rozgrywkowym potrwał trzy sezony. W kampanii 2022/2023 klub zajął pierwsze miejsce z dorobkiem 74 punktów, 72 bramkami zdobytymi i 27 straconymi. Po awansie Stal osiągnęła kolejny sukces wchodząc do pierwszej ligi. 

Po początku sezonu wcale nie zanosiło się, że Stal włączy się do walki o awans na drugi szczebel rozgrywkowy. Przez kilka kolejek znajdowała się nawet w strefie spadkowej. Później jednak poprawiła swoją dyspozycję i znalazła się w strefie miejsc, które premiowane były barażami. Ostatecznie po 34. kolejkach zajęła czwarte miejsce w tabeli, pokonując na koniec Zagłębie II Lubin. Bardzo dobra zresztą była seria Stali, która nie przegrała siedem meczów z rzędu do końca sezonu, a cztery ostatnie z nich wygrała. Stal przeszła do baraży i w półfinale zmierzyła się z Chojniczanką Chojnice. Mecz ten wygrała 2:1 po golach Damiana Urbana i Bartosza Pioterczaka, a w finale zmierzyła się z KKS Kalisz. Mimo że szybko straciła gola, bo już po kilku minutach, to w drugiej połowie odwróciła losy meczu. Bohaterem Stali był Jakub Górski, który najpierw wyrównał, a potem ustalił wynik na 2:1 wprowadzając Stal do pierwszej ligi. 

 

Czytaj więcej na laczynaspilka.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.