Piłkarski alfabet sezonu 2019/20

19 sie 2020 Udostępnij

Od awansów przez baraże po… zapinanie pasów i przygotowywanie się na nowy pełen emocji sezon w #PierwszaLigaStylŻycia.

A jak awans. Trzy zespoły - bezpośredni awans wywalczyły Podbeskidzie i PGE FKS Stal Mielec, po barażach dołączyła do nich Warta Poznań, która rundę zasadniczą kończyła na… 3 pozycji!

 

B jak baraże. To właśnie one były ozdobą całego sezonu. Walka o miejsca uprawniające do gry w play-offach trwała do samego końca.  Ostatecznie to Warta Poznań okazała się najbardziej efektywna spośród walczących drużyn.

 

C jak czytanie, czyli pierwszoligowe czytanie - ligowa inicjatywa prowadzona przez niespełna dwa tygodnie, która zaktywizowała kluby do działań na rzecz lokalnych społeczności. Było wspomnienie socialowe, ale i… wizyty w bibliotekach, szkołach, przedszkolach, szpitalach. Z nieodłącznym atrybutem – książką. 

 

D jak defensywa, czyli obrona na medal. W tej konkurencji prym wiodły cztery zespoły PGE Stal Mielec (jedynie 31 straconych bramek), Bruk-Bet Termalica (34) oraz ex aequo Warta Poznań i Podbeskidzie Bielsko-Biała (35).

 

E jak emocje. Nieprzewidywalność, a właściwie po prostu #PierwszaLigaStylŻycia. Wielokrotnie wydawało się, że faworyt konkretnego starcia może być tylko jeden, a po regulaminowym czasie gry okazywało się, że typy ekspertów na nic się nie zdadzą.

 

F jak Fortuna za gole i Fortuna gdy pełna trybuna, czyli akcje naszego sponsora tytularnego. Kibice i sami zawodnicy... pomagali innym z kapitalnym skutkiem! 69 tysięcy za 69 zdobytych bramek i 40 tysięcy za frekwencję na pierwszoligowych trybunach – liczby mogą robić wrażenie!

 

G jak gol. A nawet golazzo! Na pierwszoligowych boiskach padały również bramki, których nikt nie powstydziłby się na światowych stadionach. Zobaczcie chociażby tę perełkę – kandydata do trafienia roku

 

H jak humory. Doskonałe humory – w Bielsku-Białej, Mielcu i Poznaniu. To tam kibice cieszyli się z awansu drużyn do najwyższej klasy rozgrywkowej. Przygotowaliśmy komentarze na gorąco po decydujących meczach. Koniecznie zajrzyjcie! Mielec TUTAJ. Poznań TUTAJ. Bielsko-Biała TUTAJ.

 

I jak intensywność. To słowo idealnie odzwierciedla natężenie spotkań wiosennych. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która na ponad dwa miesiące sparaliżowała świat… także ten sportowy.

 

J jak jesień. Ścisk na dole, mocna grupa pościgowa, która była krok od górnej stawki a jednocześnie tak blisko zespołów walczących o utrzymanie. Nie było murowanych faworytów, dosłownie wszystko mogło się wydarzyć!

 

K jak kibice. Najlepsi na całym świecie! K to również rekord karnetów – w którym niezmiennie przoduje beniaminek F1L – Widzew Łódź.

 

L jak liga, a konkretniej #PierwszaLigaStylŻycia. Kawał futbolu na dobrym poziomie, rodzinna atmosfera i nietuzinkowy dystans! To właśnie my!

 

M jak międzynarodowa pierwsza liga. W sezonie 19/20 mieliśmy w niej bowiem reprezentantów kilkudziesięciu krajów od chłodnej Islandii po ciepłą Brazylię.

 

N jak nieprzewidywalność, czyli coś z czego znana jest Fortuna 1 Liga. Każdy może tu wygrać z każdym. 

 

O jak ofensywa. Najskuteczniejszą drużyną było Podbeskidzie, którego zawodnicy zdobyli... 64 bramki! Na podium znalazły się także: PGE FKS Stal Mielec (57) oraz Warta Poznań i Radomiak Radom (oba zespoły po 52 bramki).

 

P jak powroty. Widzew i Górnik wracają po odpowiednio pięciu i dwóch latach! 

 

R jak remisy, a i te się zdarzały. I to takie spektakularne jak hokejowe 4:4 w meczu Chojniczanki Chojnice z Sandecją Nowy Sącz. Po dobrym otwarciu zawodników z północy Polski i bramce w premierowej minucie spotkania, przyszła pora na trzy stracone gole, które… zostały odrobione już na początku drugiej odsłony. Oba zespoły dołożyły jeszcze po jednym trafieniu i tym samym w jednym meczu zobaczyliśmy aż 8 goli! 

 

S jak snajperzy, czyli królowie strzelców. Królem pierwszej części sezonu był Afgańczyk, Omran Haydary z Olimpii Grudziądz (w przerwie przeniósł się do Lechii Gdańsk), mający na swoim koncie 12 trafień. Finalnie na czele klasyfikacji znalazł się Fabian Piasecki z Zagłębia, a na drugim miejscu uplasował się Mateusz Kuzimski (Chojniczanka). Stawkę zamknął Patryk Mikita (Radomiak). 

 

T jak "to coś więcej niż mecz", czyli prawdziwe piłkarskie derby. Mowa oczywiście o meczu pomiędzy łódzkimi drużynami - Widzewem i ŁĶS-em Łódź. 

 

U jak unikatowe kadry wprost z boiska, z szatni, z wyjazdów. Wszystko to, czym żyje każdy kibic! Nie byłoby tego gdyby nie praca wielu osób w klubach oraz przedstawicieli mediów. Dziękujemy! 

 

W jak wiosna. Szalona wiosna! Kronawirus pokrzyżował wszystkim szyki i pierwszoligowe emocje trwały do... ostatniego weekendu lipca. 

 

Z jak zapinamy pasy i startujemy z przyspieszonymi przygotowaniami do nowego sezonu. Na pokładzie takie drużyny jak Arka Gdynia, Widzew Łódź, ŁKS Łódź, Korona Kielce czy Resovia. Będzie się działo!ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.