Nowy sezon Betclic 1 Ligi, na ławkach trenerskich spore zmiany

1 lip 2024 Udostępnij
Fot. 400mm.pl

W Betclic 1 Lidze trwa letni okres przygotowawczy. W porównaniu do poprzedniego sezonu w kilku klubach dojdzie do zmian na ławkach trenerskich. Niektóry drużyny do rozgrywek przystąpią z nowymi szkoleniowcami.

Koniec poprzedniego sezonu w niektórych klubach zapoczątkował pewne zmiany. Te najbardziej istotne to oczywiście roszady na ławkach trenerskich. Aż sześć klubów do sezonu 2024/2025 Betclic 1 Ligi przystąpi z nowymi trenerami. O kogo chodzi? Co ciekawe, trenerów zmieniło aż dwóch z trzech spadkowiczów z PKO BP Ekstraklasy. Na roszadę na tym stanowisku nie zdecydował natomiast żaden z beniaminków.

ŁKS Łódź

Łodzianie to jeden z trzech spadkowiczów z PKO BP Ekstraklasy. Trenerem zespołu nie będzie już Marcin Matysiak, który nie zdecydował się na kontynuowanie pracy w roli pierwszego szkoleniowca łodzian. Nowym trenerem spadkowicza został więc Jakub Dziółka. Klub związał się ze szkoleniowcem roczną umową z opcją przedłużenia o kolejny sezon. Dziółka w przeszłości był piłkarzem, a w 2013 roku rozpoczął karierę trenerską. Pracował m.in. w Skrze Częstochowa. Ostatni sezon Jakub Dziółka spędził w ekstraklasowym Rakowie Częstochowa, pełniąc funkcję asystenta Dawida Szwargi. Trener ma 43 lata.

Warta Poznań

Drugim klubem, który jeszcze niedawno występował w PKO BP Ekstraklasie jest Warta Poznań. "Zielonych" po spadku w rozgrywkach Betclic 1 Ligi prowadził będzie już nowy szkoleniowiec. Trenerem Warty nie będzie już bowiem Dawid Szulczek. Został nim 47-letni Piotr Jacek. W przeszłości był piłkarzem, a później został trenerem. Pracował m.in. w Sokole Ostróda, MKS-ie Kluczbork i Stomilu Olsztyn. Przez ostatnie dwa sezony pracował jako trener drugiego zespołu Legii Warszawa.

Odra Opole

Odra Opole to zespół, który ma za sobą udany sezon. Opolanie prowadzeni przez Adama Noconia awansowali do baraży o awans do PKO BP Ekstraklasy. W półfinale przegrali jednak 2:4 z Arką Gdynia. Wraz z końcem sezonu i wypełnieniem kontraktu, Nocoń przestał pełnić funkcję szkoleniowca opolan. Ten trener w Odrze pracę rozpoczął w październiku 2022 roku. Zasiadał na ławce podczas 56 meczów, w których opolanie odnieśli 22 zwycięstwa, zanotowali 13 remisów i ponieśli 21 porażek.

Noconia na stanowisku pierwszego trenera Odry zastąpił Radosław Sobolewski. Ten były piłkarz, reprezentant Polski, pracował głównie w Wiśle Kraków, ale również i w Wiśle Płock. Teraz zasiądzie na ławce trenerskiej Odry. Jego kontrakt będzie obowiązywał do końca sezonu 2025/2026.

Znicz Pruszków

W poprzednim sezonie Znicz Pruszków był beniaminkiem. Skazywana na pożarcie drużyna z Pruszkowa radziła sobie jednak bardzo dobrze. Potrafiła odbierać punkty zdecydowanie wyżej notowanym rywalom i zapewniła sobie spokojne utrzymanie, zajmując 13. miejsce. Zespół Znicza prowadził Mariusz Misiura. Szkoleniowiec nie przedłużył jednak kontraktu z klubem z Pruszkowa i związał się umową z Wisłą Płock. Nowym trenerem drużyny z Pruszkowa został natomiast Grzegorz Szoka. Ten trener w przeszłości pracował m.in. w Akademii Znicz Pruszków. Ostatnie dwa lata spędził jako drugi trener w Chrobrym Głogów. To przedstawiciel młodego nurtu trenerów. Ma 37 lat.

Wisła Kraków

Spore zmiany również w Krakowie. Wisła co prawda triumfowała w rozgrywkach Fortuna Pucharu Polski, ale w lidze nie zdołała awansować nawet do barażów. Hiszpański trener Albert Rude nie będzie już dłużej prowadził "Białej Gwiazdy", a jego miejsce zajął doskonale znany w Krakowie Kazimierz Moskal.

W roli szkoleniowca Moskal wraca do Wisły po 9 latach. Umowa z nim została zawarta do 30 czerwca 2026 roku. Moskal to były piłkarz. Tylko w barwach drużyny spod Wawelu rozegrał 289 meczów, okraczając je 55 bramkami. Z "Białą Gwiazdą" dwukrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski, dorzucając dwa Puchary Polski, a także Superpuchar i Puchar Ligi. Swoją karierę trenerską nowy szkoleniowiec Wisły rozpoczął właśnie w Krakowie. Wisłę poprowadził m.in. w europejskich pucharach, a z ŁKS-em Łódź dwukrotnie awansował do najwyższej klasy rozgrywek w naszym kraju. Więcej o Kazimierzu Moskalu można przeczytać TUTAJ.

Wisła Płock

26 października 2023 roku Dariusz Żuraw został ogłoszony trenerem pierwszej drużyny "Nafciarzy", gdy zastąpił Marka Saganowskiego. Poprowadził Wisłę w 22 spotkaniach. 10 z nich wygrał, zanotował 5 remisów i poniósł 7 porażek. Na koniec rozgrywek Wisła Płock zajęła siódme miejsce w sezonie 2023/2024. Po zakończeniu sezonu kontrakt 51-letniego szkoleniowca z klubem z Płocka został rozwiązany za porozumieniem stron. W nowych rozgrywkach Wisłę prowadzić będzie Mariusz Misiura. Ten szkoleniowiec nie przedłużył kontraktu z klubem z Pruszkowa i związał się umową z "Nafciarzami". Trenerem płocczan ma być do 30 czerwca 2026 roku z opcją przedłużenia współpracy. 43-letni szkoleniowiec zebrał już bardzo ciekawe doświadczenie trenerskie, o którym można przeczytać TUTAJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.