Mikołajkowy turniej w Suwałkach

15 gru 2017 Udostępnij

Gwiazdy polskiego rocka, futbolu i ekranu zabłysną 15 i 16 grudnia na suwalskim biegunie zimna. Sala koncertowa Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz hala OSiR będą arenami 18. już Mikołajkowego Turnieju im. Tomka Godlewskiego.

Uroczyste otwarcie nastąpi w piątek, 15 grudnia o godz. 19.30, a uświetni je koncert legendarnej grupy Lombard (bilety do nabycia w kasie i na stronie SOK), która wykona swoje największe przeboje. Nim publiczność razem z Grzegorzem Stróżniakiem zaśpiewa kultowe  „Przeżyj to sam”,  przedstawieni zostaną jej najsławniejsi uczestnicy piłkarskich zmagań. 

     

Mikołajkowy Turniej w Suwałkach jest jedną z najstarszych, największych  i najbardziej znanych charytatywnych imprez sportowych w Polsce, o której głośno także poza granicami naszego kraju. Przed rokiem uczestniczyła w niej Reprezentacja Grecji, złożona z piłkarzy, którzy w 2004 r. sensacyjnie sięgnęli po mistrzostwo Europy, a dwa lata temu błyskotliwą techniką zachwycali Hiszpanie z Osasuny Pampeluna. Co roku do rywalizacji przystępują byli i obecni reprezentanci Polski, a o status stałego uczestnika zabiega ostatnio drużyna Jerzego Engela z finałów mistrzostw świata 2002 w Korei i Japonii.  Niemal od początku w rywalizacji bierze udział Reprezentacja Litwy, w suwalskiej hali gościli też kadrowicze z Łotwy, Rosji, poszczególne ekipy zasilali zawodnicy z Francji czy Bułgarii.

 

W szranki z profesjonalistami stają najlepsi, a już na pewno najambitniejsi piłkarze wśród aktorów, muzyków i dziennikarzy. Tydzień przed Wigilią do Suwałk przyciąga ich zarówno okazja do spotkań, jak i dobroczynny charakter imprezy.    

  

Podczas siedemnastu dotychczasowych edycji organizatorom, na czele z SKS Wigry Suwałki i Agencji Promocji Sportu Polski Sport, udało się zebrać ponad 600 tys. zł, które zostały przeznaczone na pomoc najbardziej potrzebującym. Pieniądze uzyskane z licytacji pamiątek sportowych (ubiegłorocznym przebojem była certyfikowana koszulka z podpisem Leo Messiego oraz Roberta Lewandowskiego i Łukasza Piszczka), dzieł sztuki oraz datków sponsorów, zostały przekazane na pomoc szpitalom, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu nr 1 w Suwałkach, na zakup sprzętu sportowego dla szkół podstawowych, organizację wypoczynku letniego dla dzieci z najuboższych rodzin Suwalszczyzny, Stowarzyszeniu „Aktywni Tak Samo”, zajmującemu się młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz  potrzebującym rodzinom z Powiatu Suwalskiego.


Wrażliwość na innych ludzi, wierność zasadom, ciepło i uśmiech cechowały patrona Mikołajkowego Turnieju, Tomka Godlewskiego, przedwcześnie zmarłego twórcę przedsiębiorcę i filantropa, twórcę firmy Stollar. Tomasz Godlewski chętnie wspierał akcje charytatywne, sponsorował suwalski sport i kulturę.

 

Najpierw piłkarskie akademie

 

Wspomnieliśmy już o uroczystym otwarciu, ale tak naprawdę dwudniową imprezę w piątek, 15 grudnia o godzinie 9:00 rozpocznie międzynarodowy turniej dzieci z rocznika 2009. Do Suwałk przyjadą ekipy akademii piłkarskich takich klubów, jak: Legia Warszawa, Wisła Kraków, Lechia Gdańsk, Jagiellonia Białystok i Varsovia Warszawa. Będą gospodarze z AP Wigry Suwałki oraz zawodnicy litewskiego Żalgirietis Wilno i białoruskiego FK Mińsk.
 

Czas gwiazd

 

Początek rywalizacji sław futbolu i ekranu został wyznaczony na sobotę, 16 grudnia o godzinie 13.00 w hali OSiR. W tym roku na zielonej, sztucznej  murawie wystąpi pięć zespołów.

 

Najmocniej, przynajmniej na papierze, wygląda Reprezentacja Polski na Mundial 2002.  Maciej Szczęsny w bramce, przed nim Michał Żewłakow i Tomasz Kłos, a w przodzie Tomasz Sokołowski, Kamil Kosowski, Maciej Żurawski i Marcin Żewłakow. Drużynę z takimi zawodnikami Jerzy Engel i dzisiaj mógłby poprowadzić w ekstraklasie.

 

Żeńska część widowni najgoręcej będzie zagrzewać do walki Reprezentację Artystów Polskich, która wraca do Suwałk po rocznej przerwie. Rafał Mroczek, Piotr Zelt, Krzysztof Wieszczek, Bilguun Ariunbaatar i ich koledzy już nie raz udowadniali, że z „prawdziwymi” piłkarzami potrafią walczyć jak równy z równym.  

 

Aż siedem z 17 edycji turnieju wygrała Reprezentacja Litwy, która jednak po raz ostatni stanęła na najwyższym podium pięć lat temu. Donatas Vencevicius  który jako piłkarz zdobywał mistrzostwo swojego kraju, Polski i Danii, montuje w Wilnie skład, który pozwoli Litwinom na ósmy triumf.

 

Ubiegłorocznym zwycięzcą były Wigry Suwałki, które i tym razem będą faworytem nie tylko miejscowej publiczności. Pierwszoligowcy zostali bowiem włączeni do Drużyny Prezydenta Suwałk,  w której co roku i tak nie brak przynajmniej kilku piłkarskich sław, byłych reprezentantów Polski czy klubów ekstraklasy.

 

Stawkę zamyka, mamy nadzieję, że nie będzie tak po turnieju, Piłkarska Reprezentacja Dziennikarzy. Dariusz Tuzimek, który nie zagra z powodu kontuzji ale pojawi się hali OSiR, powiedział nam, że niemal do końca wielką niewiadomą będzie jej skład. W przedświąteczny weekend gra bowiem jeszcze Lotto Ekstraklasa i niektórzy żurnaliści oraz wspierający ich piłkarscy eksperci będą docierać do Suwałk w ostatniej chwili. Pośpiech nie przeszkodzi im jednak w pełni zrelacjonować wszystko to, co będzie się działo podczas 18. Mikołajkowego Turnieju Piłki Nożnej im. Tomka Godlewskiego.

 

 ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.