Jeden Błąd, który dał awans

28 maj 2024 Udostępnij
Piotr Wiśniewski / laczynaspilka.pl
Fot. 400mm.pl

Wielu jest bohaterów w GKS-ie, bo pościg drużyny Rafała Góraka zakończył się jej wielkim sukcesem – bezpośrednim awansem do PKO BP Ekstraklasy. Jednak mocno w tej promocji przysłużył się Adrian Błąd. To strzał 33-letniego pomocnika okazał się „złotym trafieniem”.

Sukces to składowa wielu czynników, tym bardziej w piłce. Zazwyczaj jednak mecze mają tych, którzy odegrali w nich główne role. W końcówce rundy wiosennej GKS prezentował świetną formę, a w jego barwach brylował m.in. Adrian Błąd. „Błądzik” zaliczył kolejno asystę z Polonią Warszawa, dwie asysty ze Stalą Rzeszów, skuteczne ostatnie podanie przeciwko GKS-owi Tychy. W tym ostatnim przypadku podawał do Jakuba Araka – strzelca gola w 92. minucie. Jak ważna była to asysta pokazuje końcowa tabela. Tamto zwycięstwo zapewniło GKS-owi dalszy marsz na zwycięskiej ścieżce, która objęła także starcia z Wisłą Kraków i Arką Gdynia. Wiśle Błąd strzelił gola oraz zanotował asystę przy trafieniu Grzegorza Rogali.

Wreszcie przeciwko Arce popisał się świetnym, technicznym strzałem zza pola karnego. W ten sposób piłkarz GKS-u otworzył wynik spotkania. I na tej bramce zakończyło się strzelanie w meczu, który decydował o bezpośrednim awansie gdynian lub katowiczan. Promocja stała się udziałem ekipy z Górnego Śląsk, w czym dużą zasługę miał oczywiście Błąd. 

– W awans uwierzyliśmy w trakcie naszego zimowego zgrupowania w Opalenicy. Chcieliśmy dać sobie szansę ku temu. Pokazaliśmy charakter, mega dobre przygotowanie i w Gdyni nasz sen się spełnił – radował się autor bramki w ostatnim meczu sezonu w rozmowie z Polsat Sport. 

Materiał na książkę

Dla Błąda ten awans, wywalczony w dodatku na boisku Arki, w której grał w sezonie 2016/17, ma szczególny wymiar. Od wielu lat jest liderem „GieKSy”. W zespole z Bukowej generował bardzo dobre liczby. Był czołowym pomocnikiem Fortuna 1. Ligi. Z GKS-em przeżył spadek do 2. Ligi, następnie awans szczebel wyżej. Po awansie ciągnął zespół w ofensywie. Mimo wysokiej dyspozycji brakowało mu sukcesu zespołowego. GKS nie potrafił włączyć się do walki o ekstraklasę. Aż do trwającego sezonu.

Bieżące rozgrywki wcale też nie były łatwe dla GKS-u. Po rundzie jesiennej katowiczanie zajmowali 11. miejsce w tabeli. Sam Błąd nie miał imponujących liczb. Wszystko zmieniło się wiosną. GKS włączył tryb wygrywania, a 33-letni pomocnik tryb pomagania drużynie. W tej części sezonu zgromadził trzy gole i sześć asyst z pięciu bramek i ośmiu asyst z całego dorobku w sezonie. – Macie dobry materiał na książkę lub film z moim udziałem. Pamiętam jak Andrzej Witan, bramkarz Bytovii strzelał nam gola i spadliśmy z pierwszej ligi. Pięć lat później jestem w ekstraklasie. Emocje nie do opisania, nic tylko się bawić – cieszył się Błąd.

Puenta Adriana

Strzelec „złotego gola” przeciwko Arce rozegrał 229 spotkań w koszulce GKS-u. W tym czasie strzelił 56 goli i zanotował 30 asyst. Można o nim napisać, że to twarz GKS-u. Piłkarz-symbol awansu. Do tego zawodnik, który doświadczył wiele złych momentów związanych z klubem z Katowic. W niedzielę doczekał się pięknej puenty w swojej katowickiej historii. Już zapisał się w historii klubu. Z pewnością bramka z 34. kolejki Fortuna 1. Ligi pozostanie na długo w pamięci strzelca i kibiców.

Trzy lata temu piłkarska Polska ruszyła na pomoc Hani Błąd – córki Adriana. Hania urodziła się z niedotlenieniem mózgu. Żeby mogła normalnie funkcjonować potrzebna była stała rehabilitacja, która sporo kosztowała. Z pomocą fundacji rodzice rozpoczęli zbiórkę. Do akcji włączyło się wiele klubów, piłkarzy, z pomocą przyszły także osoby z innych dyscyplin sportu. Wtedy rozgrywał najważniejszy mecz w swoim życiu.

26 maja 2024 rozgrywał jedno z najważniejszych spotkań w swojej karierze. I pięknie je zakończył – bramką, awansem. Nic dziwnego, że radości nie było końca. Wieloletni lider GKS-u doczekał się nagrody za swoją postawę. A co najważniejsze – postawił kropkę „nad i”, pomagając GKS-owi awansować. 

 

Czytaj więcej na laczynaspilka.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.