Ponad 140 osób z 36 klubów Ekstraklasy i 1 Ligi wzięło udział w pierwszym dniu szkolenia dla dyrektorów sportowych i trenerów akademii, zorganizowanym przez Ekstraklasę SA we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.
Gościem specjalnym warsztatów w ramach projektu Esa_LAB18 jest Erik Abidal, były reprezentant Francji i dyrektor techniczny FC Barcelona, obecnie współpracujący z LTT Sports. Poprowadził on otwartą dyskusję z uczestnikami dotyczącą roli dyrektora sportowego w klubie. Wśród zagranicznych prelegentów znaleźli się również Xavier Tamarit (trener pracujący m.in. w Southampton, Velez Sarsfield, Valencii CF, Estudiantes i Alaves) oraz Sebastian Zelichowski (dyrektor techniczny Herthy Berlin).
– Jestem zbudowany poziomem dzisiejszego szkolenia i odzewem całego naszego środowiska piłkarskiego. Od początku swojej kadencji podkreślam, jak ważna jest odpowiednia współpraca i poszerzanie wiedzy przez polskich trenerów oraz dyrektorów sportowych. Szczególnie rola tych drugich jest często niedoceniana, a podnoszenie ich kompetencji było zaniedbane. Najważniejsze, że możemy ze sobą współpracować i dyskutować, wymieniać się doświadczeniami. PZPN będzie mocno wspierał i angażował się w tego typu inicjatywy – powiedział Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
– Poszerzanie wiedzy naszych trenerów i osób odpowiadających za podnoszenie poziomu sportowego w klubach to jeden z ważnych projektów Ekstraklasy SA. Dzisiejsze wydarzenie jest bezprecedensowe, jeśli chodzi o skalę i zainteresowanie. Dzięki ścisłej współpracy z PZPN zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich klubów z dwóch najwyższych poziomów rozgrywkowych. Do Warszawy przyjechali doświadczeni prelegenci, mający szeroką wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Jestem przekonany, że oprócz samego udziału w szkoleniu, wielką wartością będzie również możliwość bezpośredniego dialogu między klubami i przedstawicielami federacji – podkreślił Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy SA.
Pierwszy dzień szkolenia został podzielony na kilka bloków tematycznych. Xavier Tamarit mówił o filozofii długoletniego procesu treningowego, natomiast Sebastian Zelichowski o przykładach działania dyrektorów sportowych w niemieckich klubach. Swoje warsztaty poprowadzili również przedstawiciele LTT Sports, zajmującej się strategicznym doradztwem w zakresie szkolenia i organizacji klubów. Nie zabrakło również dyskusji dotyczącej szansy na rozwój polskich klubów, moderowanej przez Oliviera Jarosza z LTT Sports.
– Wszystko zaczyna się od dyrektora akademii. Musi mieć on ogólną strategię, którą wdrażają wszyscy pracownicy akademii. Bez tego klub nie będzie wychowywał młodych zawodników mogących zasilić pierwszą drużynę lub zostać wytransferowani do innych klubów. By wychować zawodnika, trzeba to robić stopniowo. Samo to, że mamy utalentowanych 12- i 13-latków nie wystarczy. Kluczowa jest tu rola trenera, który również musi zostać odpowiednio wyszkolony. Musi brać udział w kursach oraz stażach zagranicznych. We Francji kładzie się na to duży nacisk i podobnie powinno to działać w Polsce – dodał Eric Abidal.
Szkolenie zorganizowane na stadionie Legii Warszawa zostało rozplanowane na dwa dni. We wtorek przedstawiciele klubów wezmą udział w wewnętrznej dyskusji, moderowanej przez osoby odpowiadające za szkolenie w PZPN. To pierwsze tego typu wydarzenie po dłuższej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa. Ekstraklasa rozpoczęła cykl szkoleń w październiku 2019 roku, gdy do Warszawy przyjechali przedstawiciele Ajaxu Amsterdam. Podczas kolejnych spotkań gośćmi na stadionie Legii byli trenerzy i koordynatorzy akademii Anderlechtu oraz Athletiku Bilbao. Teraz spotkania wróciły w nowej, poszerzonej odsłonie. W najbliższych miesiącach odbywać się będą kolejne szkolenia z udziałem klubów Ekstraklasy i 1. Ligi. Pierwsze z nich zostanie zorganizowane jeszcze w trakcie obecnego sezonu.