W dniach 9-12 września odbyła się ostatnia sesja drugiej edycji kursu dyrektorów sportowych, którą zwieńczył egzamin końcowy. Po jego zdaniu dyplomy otrzymało 24 uczestników.
Na tę chwilę uczestnicy drugiej edycji kursu dyrektorów sportowych pracowali przez równy rok. – Docelowo, za kilka lat, ukończenie tego kursu ma stać się wymogiem do pełnienia tej funkcji w klubach dwóch najwyższych klas rozgrywkowych. Kurs poprowadzą głównie zagraniczni prelegenci – mówił 7 września 2023 roku, w dniu inauguracji zajęć, Paweł Grycmann, dyrektor Szkoły Trenerów PZPN.
Od kilku lat Polski Związek Piłki Nożnej poza standardowymi kursami trenerskimi prowadzi również te dla innych specjalistów pracujących na co dzień w świecie futbolu. W Szkole Trenerów kompetencje poszerzają trenerzy przygotowania motorycznego, analitycy, skauci, a także ludzie z gabinetów: dyrektorzy akademii i dyrektorzy sportowi. Wszystko po to, aby wzmacniać kadry klubowe, również te szczebla zarządzającego.
W drugiej edycji kursu, podobnie jak w pierwszej, wzięły udział przede wszystkim osoby mające już mniejsze lub większe doświadczenie w pracy na stanowisku dyrektorskim. Aby poszerzanie wiedzy było w takim wypadku możliwe, organizatorzy – z koordynatorem Łukaszem Piworowiczem na czele – muszą zadbać o dobór fachowych prelegentów. W trakcie ostatniego roku jednym z gości specjalnych kursu był dyrektor sportowy Sevilla FC Victor Orta Martinez, który poprowadził łącznie trzy wykłady: dotyczące wizji klubu, wykorzystywania big data oraz sesję pytań i odpowiedzi.
Uczestnicy szkolili się również poza granicami kraju. W marcu spędzili kilka dni w Holandii, gdzie od środka zobaczyli funkcjonowanie dyrektorów takich klubów jak Feyenoord Rotterdam i PSV Eindhoven. – Spotkaliśmy się ze specjalistami, którzy mogą się pochwalić dużymi sukcesami. Oba kluby są na czele tabeli Eredivisie, sprzedają zawodników za duże pieniądze, więc widać, że wykonują swoją pracę bardzo efektywnie. Jest od kogo czerpać dobre wzorce – przyznawał wtedy Łukasz Piworowicz.
Podczas drugiej edycji kursu dużą uwagę poświęcono ponadto współpracy dyrektora z trenerem. W kwietniu w Białymstoku z uczestnikami spotkał się selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz. – Wymiana doświadczeń jest bardzo istotna dla wszystkich kursantów. Co do prelegentów, to są to nie tylko osoby związane z polską piłką. Kursanci uczestniczą też w zagranicznych sesjach, gdzie mogą jeszcze bardziej się rozwijać i zobaczyć jak to wygląda poza granicami naszego kraju. Wiadomo, że nie da się tego przełożyć przez kalkę, jeden do jednego, bo trzeba pamiętać, że decydujące w pracy dyrektora sportowego są środki finansowe. Jednak już samo zbudowanie struktur i zarządzanie klubem jest również bardzo istotne – stwierdził sternik biało-czerwonych.
Na tym temat współpracy ze sztabem szkoleniowym się nie zakończył. Podczas ostatniej, właśnie zakończonej sesji, przyszli (a w niektórych przypadkach już obecni) dyrektorzy sportowi odbyli wspólne zajęcia z uczestnikami rozpoczętej w sierpniu kolejnej edycji kursu UEFA Pro. Potem kursanci przystąpili do egzaminów, które w komplecie zdali.
Lista uczestników:
Jakub Chodorowski
Krzysztof Filipek
Dawid Frąckowiak (Warta Poznań)
Robert Góralczyk
Rafał Grodzicki
Sebastian Gryglaszewski
Piotr Kasprzak
Kamil Kogut
Piotr Kosiorowski (Polonia Warszawa)
Rafał Kosznik
Adam Lechowski
Grzegorz Majewski
Mateusz Mazur
Łukasz Mika
Sebastian Mila
Jakub Młynarski
Radosław Mozyrko
Adrian Peterson
Artur Płatek
Bartłomiej Sielewski
Tomasz Stefankiewicz
Marcin Stokłosa
Piotr Stokowiec
Paweł Szyler
Łukasz Trałka