Czy najlepsza obrona ligi powstrzyma najlepszą ofensywę?

12 maj 2021 Udostępnij

Trzeci Radomiak Radom kontra lider z Niecieczy. Starcie zespołów, między którymi w tabeli są trzy punkty różnicy. Wreszcie pojedynek czołowych zawodników przednich formacji w rozgrywkach. Mecz w Radomiu to jedno z ważniejszych spotkań tej rundy w 1 lidze.

W klasyfikacji generalnej wyżej są gracze Bruk-Bet Termaliki, jednak inaczej sprawa ma się, gdy weźmiemy pod uwagę tegoroczną tabelę - tutaj radomianie zajmują lepsze miejsce - są trzeci, niecieczanie dwunaści. Radomiak w rundzie wiosennej rozegrał 11 meczów, w których zdobył 23 punkty. Termalika w 10 grach uzbierała 14 "oczek". Piłkarze z Radomia przegrali dwa razy, zawodnicy z Niecieczy także. Na korzyść Radomiaka przemawia liczba straconych bramek - tylko pięć. To trzy razy lepszy wynik od zespołu Mariusza Lewandowskiego.

 

- To będzie mecz najlepszej ofensywy w lidze z najlepszą defensywą tego sezonu - podkreśla ekspert Polsatu Sport Janusz Kudyba. - Patrząc na grę Radomiaka w ostatnich meczach, widać, że najlepiej w tym momencie wygląda w destrukcji. Myślę, że nie jest przypadkiem, że stracili tylko 18 bramek w całym sezonie. Trener Dariusz Banasik, mimo absencji Karola Angielskiego, odpowiednio zrównoważył proporcje w drużynie, co nie odbija się na jakości gry. Radomiak jest równo grającym zespołem. Zdyscyplinowany, z mocną ławką. Mając doświadczenie z poprzedniego roku, kiedy nie poszło im w barażach ze względu na kontuzje, wiedzą, że otwiera się przed nimi szansa na miejsca 1-2. - dodaje Kudyba.

 

To, że obie drużyny są dobrze poukładane w defensywie, chociaż wiosną lider, jak na niego przystało, a przyzwyczaił, że rzadko kiedy traci gola, rzadko kiedy gra na zero z tyłu, świadczy fakt, że jej bramkarze zachowali najwięcej "czystych kont" w lidze. Mateusz Kochalski - 16, Tomasz Loska do spółki z Łukaszem Budziłkiem - 14.

 

- Rozmawiałem niedawno z Mariuszem Lewandowskim. Powiedział, że postara się zaprzeczyć teorii, że polscy piłkarze nie potrafią grać co trzy dni. Ale to było przed Koroną, którą rozbili 6:2. Z Miedzią u siebie przegrali 0:2 i na tę chwilę lepiej prezentuje się Radomiak, któremu daje 55 procent szans na zwycięstwo. Termalika nie będzie chciała przegrać, obie drużyny mają świadomość, że strata punktu, czy zysk trzech punktów przez rywala, może dać przeciwnikowi rozpęd na kolejne spotkania - zaznacza Kudyba.

 

- Nie szukałbym wymówek w graniu co trzy dni. Jest w nas sportowa złość, chcemy awans jak najszybciej przypieczętować, dlatego dobrze, że tak szybko gramy kolejne spotkanie - zaznaczył kapitan "Słoników" Piotr Wlazło, który po powrocie na boisko wiosną po wcześniejszej kontuzji strzelił trzy gole, w tym dwa z Koroną Kielce.

 

Jesienią Termalice przytrafiła się tylko jedna porażka - u siebie 0:1 z Arką Gdynia - wiosną już dwie, lecz to wciąż najrzadziej przegrywająca ekipa pierwszoligowych rozgrywek. - Trzeba jak najszybciej przeanalizować proste błędy, które popełniliśmy z Miedzią, żeby więcej nam się nie przytrafiały. Musimy dobrze się zregenerować, bo niedługo kolejne spotkanie - przyznał Lewandowski. Niekorzystny rezultat wcale nie wpłynął na jego negatywną ocenę występu drużyny przeciwko Miedzi. Był on zadowolony z organizacji i sposobu gry swoich podopiecznych.

 

To jego podopieczny, chodzi o Romana Gergla, jest najskuteczniejszym zawodnikiem Fortuna 1 Ligi. Do czołowych strzelców ligi należy także Karol Angielski z zespołu Dariusza Banasika, tyle że napastnik doznał groźnego urazu. Pod jego nieobecność w meczu z Zagłębiem Sosnowiec Banasik wystawił świetnie się spisującego w ostatnich tygodniach środkowego pomocnika Mateusza Radeckiego.

 

- Obaj ci piłkarze są motorami napędowymi swoich drużyn - nie ma wątpliwości ekspert Polsatu Sportu. - Co do Mateusza: on nie jest nominalną "dziewiątką", w pierwszej połowie z Zagłębiem szukał dla siebie przestrzeni zarezerwowanej dla "ósemki", "dziesiątki". Gergel zaś schodzi na skrzydło, skąd dośrodkowuje, dla mnie to nieoczywisty klub strzelców, bo tacy strzelają i wolne i karne. Roman z kolei z wolnych podaje, tym cenniejsze są jego dokonania strzeleckiego. Często gra na pozycji, na której niekoniecznie strzela się seryjnie gole. I to robi. Ostatnio z tym gorzej, jednak wciąż jest bardzo groźny - podsumowuje Kudyba.

 

Spotkanie z liderem może dać odpowiedź na ile strata Angielskiego odbije się na jakości gry Radomiaka. I czy w ogóle będzie miało to dla radomian jakiekolwiek znaczenie, bo trener Banasik znajdzie i na to pomysł. Tak jak wymyślił taktykę, która w pełni wydobędzie potencjał z prowadzonej przez niego drużyny. ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.