Czołówka nie zawodzi

19 lut 2024 Udostępnij

Czołowe zespoły w tabeli - poza Motorem Lublin - pokonały swoich rywali i dopisały do swojego dorobku kolejne trzy punkty. Na drugim biegunie jest Zagłębie Sosnowiec, które doznało trzynastej porażki w sezonie. Po przerwie zimowej rozegrano 20. kolejkę Fortuna 1 Ligi.

Górnik Łęczna - Miedź Legnica 0:0

20. kolejka Fortuna 1 Ligi rozpoczęła się od meczu w Łęcznej, gdzie miejscowy Górnik zmierzył się z Miedzią Legnica. Na inaugurację gole jednak nie padły. Górnik z Miedzią zremisował bowiem 0:0. Ani jeden, ani drugi zespół z takiego rozstrzygnięcia raczej nie jest zadowolony. Zarówno bowiem legniczanie, jak i klub z Lubelszczyzny, zajmują miejsce poza ścisłą ligową czołówką. Miedź od swojego ostatniego rywala ma jeden punkt więcej.

GKS Tychy - Odra Opole 2:0 (2:0)
1:0 - Marko Dijakowić 32'
2:0 - Daniel Rumin 34'

Udanie do rozgrywek po przerwie zimowej wrócił GKS Tychy. Zespół prowadzony przez Dariusza Banasika Odrze Opole jeszcze w pierwszej połowie zadał dwa nokautujące ciosy. Pierwszy gol dla GKS-u padł w 32. minucie, a drugi już 120 sekund później. Po dwóch bramkach straconych w krótkim odstępie czasu Odra już się nie podniosła. Tyszanie zwyciężyli 2:0 i do swojego dorobku dopisali kolejne trzy punkty. GKS jest wiceliderem tabeli. Odra, mimo porażki, utrzymała się w ścisłej ligowej czołówce.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Resovia Rzeszów 2:2 (1:0)
1:0 - Lionel Abate 7'
1:1 - Radosław Kanach 54'
1:2 - Edvin Muratović 57'
2:2 - Maksymilian Sitek 73'

Dla układu tabeli Fortuna 1 Ligi to było niesłychanie ważne spotkanie. Zarówno bowiem Podbeskidzie, jak i Resovia, bronią się przed spadkiem. "Górale" w przerwie zimowej wzmocnili swój skład, ale rzeszowianie dzielnie postawili się rywalowi. Co prawda gospodarze pierwsi strzelili gola, a później mogli nawet prowadzić 2:0 (Marco Siverio nie wykorzystał rzutu karnego), ale Resovia odpowiedziała dwoma golami. Rzeszowianie prowadzili z Podbeskidziem 2:1, ale korzystnego dla siebie wyniku nie utrzymali do ostatniego gwizdka sędziego i spotkanie zakończyło się remisem 2:2. Oba zespoły dalej pozostają więc w strefie spadkowej.

Polonia Warszawa - Arka Gdynia 0:3 (0:3)
0:1 - Karol Czubak 3'
0:2 - Olaf Kobacki 12'
0:3 - Olaf Kobacki 28'

Beniaminek z Warszawy w Fortuna 1 Lidze nie ma łatwo i zajmuje miejsce tuż nad strefą spadkową. Po przerwie zimowej "Czarne Koszule" zmierzyły się z liderem Fortuna 1 Ligi i szybko poznały swoje miejsce w szeregu. Nie minęło bowiem 30 minut meczu, a Arka prowadziła już 3:0. Gdynianie taki wynik utrzymali do końca spotkania i zainkasowali kolejne trzy punkty. Arka utrzymała pozycję lidera Fortuna 1 Ligi. Drużyna z Warszawy jest w niewesołej sytuacji. W stolicy mogą się cieszyć tylko z tego powodu, że Podbeskidzie i Resovia podzieliły się punktami.

Lechia Gdańsk - Wisła Płock 3:1 (2:0)
1:0 - Tomas Bobcek 15'
2:0 - Maksym Khlan 30'
3:0 - Camilo Mena 60'
3:1 - Fabian Hiszpański (k.) 87'

To było spotkanie dwóch drużyn, które jeszcze w poprzednim sezonie rywalizowały w PKO BP Ekstraklasie. Lechia jednak pokazała rywalowi, kto na tę chwilę jest lepszy. Gdańszczanie po pierwszej połowie prowadzili 2:0, później dołożyli trzecią bramkę. Wisła odpowiedziała honorowym golem z rzutu karnego w końcówce potyczki. Lechia, tak jak Arka i GKS Tychy, odniosła zwycięstwo i dopisała sobie trzy "oczka". Dobry start po wznowieniu rozgrywek zanotowały ekipy z czołówki.

Stal Rzeszów - Wisła Kraków 1:2 (1:1)
1:0 - Adrian Bukowski 28'
1:1 - Angel Rodado 43'
1:2 - Eneko Satrustegui 90'

Wisła Kraków w debiucie nowego trenera wywalczyła trzy punkty. "Biała Gwiazda" musiała się jednak bardzo namęczyć, aby ze stolicy Podkarpacia wywieźć komplet "oczek". To Stal Rzeszów objęła prowadzenie w tym meczu, lecz Wisła zdołała wyrównać tuż przed końcem pierwszej połowy spotkania. W samej końcówce rzeszowianie mogli zadać decydujący cios, lecz Krzysztof Danielewicz nie wykorzystał rzutu karnego. Odpowiedź drużyny z Krakowa była zabójcza - bramka w ostatnich sekundach meczu i zwycięstwo 2:1. Wisła nie traci kontaktu z czołówką.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Chrobry Głogów 1:1 (0:1)
1:0 - Szymon Bartlewicz (k.) 45'
1:1 - Kacper Karasek 46'

Remis w spotkaniu Bruk-Bet Termaliki Nieciecza i Chrobrego Głogów nie może raczej satysfakcjonować żadnej z ekip. "Słonie" bowiem zbytnio nie zbliżyły się do ligowej czołówki, a Chrobry nie oddalił od strefy spadkowej. Gospodarze tego meczu prowadzenie mogli objąć już po 30 minutach gry. Wiktor Biedrzycki nie zdołał jednak wykorzystać rzutu karnego. Tuż przed przerwą zrobił to natomiast Szymon Szymon Bartlewicz z Chrobrego. "Słonie" odpowiedziały tuż po przerwie - to był drugi i zarazem ostatni gol w tym meczu. Głogowianie nad strefą spadkową mają aktualnie trzy "oczka" przewagi.

Zagłębie Sosnowiec - Znicz Pruszków 0:1 (0:1)
0:1 - Krystian Tabara 21'

W Sosnowcu zimą doszło do sporych zmian, ale jak na razie nie wpłynęło to na wyniki zespołu. W 20. kolejce Fortuna 1 Ligi Zagłębie doznało trzynastej porażki w sezonie. Klub z Sosnowca zamyka ligową tabelę, ma 11 punktów, a do bezpiecznej strefy traci osiem "oczek". Sytuacja Zagłębia jest nie do pozadroszczenia. W ostatnim meczu Zagłębie okazało się słabsze od beniaminka - Znicza Pruszków, który zwyciężył 1:0. Klub z Pruszkowa buduje sobie solidną przewagę nad strefą zagrożenia.

GKS Katowice - Motor Lublin 2:0 (1:0)
1:0 - Arkadiusz Jędrych (k.) 42'
2:0 - Sebastian Bergier 84'

W pierwszym meczu po przerwie zimowej piłkarze Motoru Lublin w Katowicach zmierzyli się z miejscowym GKS-em. To był trudny wyjazd dla beniaminka i drużyna prowadzona przez Goncalo Feio wróci z niego na tarczy. GKS rozstrzygnął bowiem ten pojedynek na swoją korzyść. Pierwszego gola - z rzutu karnego - strzelił pod koniec pierwszej połowy Arkadiusz Jędrych. Druga bramka to efekt fantastycznego uderzenia z dystansu Sebastiana Bergiera w końcówce potyczki. Lublinianie z 32 punktami po 20. kolejce Fortuna 1 Ligi zajmują piąte miejsce. Warto jednak zaznaczyć, że Motor ma jeszcze jedno spotkanie zaległe. Katowiczanie natomiast oddalili się od strefy spadkowej.