Czechy, Słowacja, Izrael, Cypr... - różnorodny zestaw przeciwników drużyn Fortuna 1 Ligi

23 lip 2021 Udostępnij

To było (jest) ciekawe lato dla wielu pierwszoligowców. Ciekawe pod względem różnorodności przeciwników, z jakimi przyszło im się mierzyć w grach kontrolnych. Poza drużynami z Czech, Słowacji, zdarzały się zespoły z Cypru, czy Izraela. I na tle bardzo solidnych rywali ekipy z Fortuna 1 Ligi w zdecydowanej większości pokazały się z bardzo dobrej strony!

Ciekawego sparingpartnera na koniec zgrupowania w Grodzisku Wielkopolskiego miała Arka. Żółto-niebiescy, którzy wcześniej 5:1 pokonali Olimpię Elbląg, ograli 2:0 Lecha Poznań oraz 2:1 Górnika Zabrze (w każdym z tych sparingów gola strzelił Marcus da Silva), zmierzyli się z 9. zespołem czeskiej ekstraklasy – Sigmą Ołomuniec. Po bramce Mateusza Żebrowskiego gdynianie prowadzili 1:0, taki wynik utrzymał się do przerwy. W drugiej połowie czeska drużyna wyrównała i końcowy rezultat brzmiał 1:1.

Tydzień przed startem ligi, tym razem w Pruszkowie, Arka zaś zaliczyła konkretną jednostką treningową w postaci sparingu z Hapoelem Tel Awiw. Podopieczni Dariusza Marca ponownie pokazali się z niezłej strony latem, ogrywając finalistę Pucharu Izraela oraz 14-krotnego mistrza kraju. Kolejny raz na listę strzelców wpisał się Michał Żebrowski, który w letnich sparingach strzelił trzy gole. W drugiej połowie pozytywną zmianę dał Marcus da Silva - najpierw podawał on do Christiana Alemana, który z bliska strzelił na 2:1, później sam zaliczył trafienie, ustalając rezultat na 3:1 dla Arki. Wynik to jedno, gdynianie wygrali w pełni zasłużenie, jednak czy będzie to miało jakiekolwiek przełożenie na ligę?

Z czeskim rywalem mierzył się GKS Tychy - 12. siłą ligi MFK Karviną. Mecz był bardzo ciekawy, padło w nim sześć bramek, po trzy dla każdej z drużyn. Dwoma trafieniami popisał się Kamil Kargulewicz, raz trafił Michał Staniucha. W sparingu trener Artur Derbin mógł sprawdzić jak prezentują się nowi piłkarze.

- To mogło się podobać. Dla każdego zawodnika zaplanowaliśmy po 45 minut gry, dlatego wystawiliśmy dwie jedenastki [pierwsza przegrała 0:1, druga wygrała 3:2]. Dostaliśmy materiał nad czym musimy pracować: dwie bramki straciliśmy ze stałego fragmentu gry. Nie ustrzegliśmy się błędów, które przeanalizujemy, bo sama gra mogła się podobać. Mieliśmy bardzo dobre momenty, ale i chwile przestoju. Cieszą gole z szybkiego ataku, po akcjach przeprowadzonych w dobrym tempie o wysokiej jakości - powiedział Derbin.

Tyszanie dodatkowo skonfrontowali się z drużyną z tej samej klasy rozgrywkowej, tyle że z Czech. Chodzi o SFC Opava. GKS remis (1:1) uratował dzięki bramce w 89. minucie Sebastiana Stebleckiego. Ze wspomnianą Karviną sparingową gierkę rozegrało także Zagłębie Sosnowiec. Wynik? 3:1 dla rywali.

Z europejskim przeciwnikiem (i to dwukrotnie) mierzyła się ponadto Apklan Resovia Rzeszów. Zawodnicy Radosława Mroczkowskiego od początku prezentowali wysoką formę w sparingach, czego wyraz dali, pokonując 2:1 uczestnika fazy grupowej ostatniej edycji Ligi Europy, Hapoel Beer Szewa. Rzeszowianie prowadzili w pewnym momencie różnicą dwóch bramek, w 85. minucie rywal odpowiedział golem. Dla zwycięzców strzelali Bartosz Jaroch i Kamil Anotnik.

Następnie piłkarze z Rzeszowa uporali się z drugoligowcem ze Słowacji – FC Koszyce (3:1). Tym razem do siatki trafiali Damian Hilbrycht, Michał Kuczałek, Maksymilian Hebel. Potwierdzeniem dobrej dyspozycji drużyny z Podkarpacia była konfrontacja z Wisłą Kraków. Resovia zwyciężyła 2:1, bramki zdobywali Hebel oraz Sebastian Strózik.

- Gra z zespołem z ekstraklasy - naszej czy innej - ma zawsze inny wymiar szkoleniowy. Takie spotkania dają dużo materiału do analizy, dostajemy pogląda na temat drużyny na konkretnym etapie przygotowań - mówił Radosław Mroczkowski.

Atrakcji nie brakowało zawodnikom Skry. Po kolei. Skra najpierw grała towarzysko z lokalnym rywalem - Rakowem. Mimo porażki beniaminek Fortuna 1 Ligi wypadł korzystnie na tle mocnego przeciwnika. - Wartościowy sprawdzian szczególnie dla testowanych zawodników. Skład Rakowa niewiele różnił się od tego w jakim występują w ekstraklasie. Nie zaprezentowaliśmy się źle i nie mamy się czego wstydzić - ocenił pomocnik pierwszoligowca Dawid Niedbała.

Co więcej, piłkarze Skry mieli okazję sprawdzić się z przedstawicielem jeszcze innej kultury piłkarskiej. Pierwotny plan częstochowian uwzględniał sparing z Hapoelem Jerozolima. Zamiast Hapoelu był cypryjski Aris Limmasol, czyli drużyna z dużo wyżej sklasyfikowanej w Europie ligi.

- Drużyna Arisu przebywa aktualnie na zgrupowaniu w Polsce i poszukując sparingpartnera sama odezwała się do nas z propozycją spotkania. Z takiego zaproszenia żal byłoby nie skorzystać, spodziewamy się, że rywale wysoko zawieszą nam poprzeczkę - powiedział Jakub Dziółka, asystent pierwszego trenera Skry Jacka Rokosy. Cypryjczycy triumfowali 2:0, jednak nie wynik był tutaj najważniejszy.

- Jakość Arisu była bardzo wysoka, jak się uczyć to od najlepszych. Przygotowania zaczęliśmy tydzień później, z powodu baraży uciekł nam jeden tydzień. Byliśmy świadomi, że po części będzie to nowy zespół. Najważniejszy abyśmy byli gotowi na pierwszy mecz z Koroną - stwierdził Dziółka. Sztab częstochowian mógł być zadowolony z gry drużyny w drugiej połowie. O ile w pierwszej dali sobie wbić dwa gole, o tyle po przerwie nie stracili już bramki.

Jednego z goli strzelił Daniel Sikorski, urodzony w Austrii piłkarz polskiego pochodzenia. -Przypadkowo widziałem baraże z udziałem Skry, bo było to w czasie EURO. Skra to dobra polska drużyna, która walczy, próbuje grać piłką. Myślę, że będzie wam się dobrze powodzić w pierwszej lidze. Czy poradziłaby sobie w lidze cypryjskiej? Ciężko powiedzieć, bo jest tam dużo gry technicznej, dużo taktyki. Poziom naprawdę jest niezły, chyba wyższy w polskiej ekstraklasie - komentował Sikorski, w przeszłości związany z Bayernem II Monachium i polskimi klubami - Górnikiem Zabrze, Polonią Warszawa, Wisłą Kraków.