Alaksandr Chackiewicz trenerem Zagłębia

16 sty 2024 Udostępnij

Były szkoleniowiec m. in. reprezentacji Białorusi i Dynama Kijów Alaksandr Chackiewicz został trenerem Zagłębia Sosnowiec. Białorusin podpisał z klubem kontrakt obowiązujący do 30 czerwca 2024 roku. 

50-letni Alaksandr Chackiewicz zapisał piękną kartę w europejskim futbolu, grając m.in. w Dynamie Mińsk czy też Dynamie Kijów. Reprezentację Białorusi reprezentował 39 razy, zdobywając dla niej 4 gole. Jako szkoleniowiec prowadził natomiast m.in. Dynamo Mińsk, Dynamo Kijów i reprezentację Białorusi. Ale po kolei.

Występy klubowe

Chackiewicz to wychowanek Dynama Mińsk, w którym grał od 1992 do 1996 roku. Potem w latach 1996-2003 był zawodnikiem Dynama Kijów, aż siedmiokrotnie sięgając z tym klubem po krajowe mistrzostwo oraz w 1999 roku dochodząc nawet do półfinału UEFA Champions League. Sukces ten udało mu się osiągnąć wespół z takimi zawodnikami jak Andriy Shevchenko, Serhiy Rebrov czy Kakha Kaladze. Następnie białoruski rozgrywający w 2004 roku występował w chińskim klubie Tianjin Teda, a w 2005 w łotewskim klubie Venta Kuldiga. W 2007 zakończył karierę piłkarską w Dynamie Mińsk, łącząc już tam grę z funkcją głównego trenera.

Praca na ławce trenerskiej

Będąc zawodnikiem łączył boiskowe występy z funkcją trenera Dynama Mińsk (od 9 kwietnia do 13 listopada 2007 roku). Następnie prowadził juniorską reprezentację Białorusi U-19. W lipcu 2008 objął stanowisko głównego trenera w rodzimym FK Witebsk. Od lutego 2010 do 23 kwietnia 2011 pomagał trenować reprezentację Ukrainy jako asystent Jurija Kalitwincewa. 29 grudnia 2010 objął stanowisko głównego trenera młodzieżowej drużyny Dynama Kijów, a od 2013 do 2014 trenował drugą drużynę „biało-niebieskich”.

4 grudnia 2014 roku został mianowany na stanowisko selekcjonera reprezentacji Białorusi, którą kierował do grudnia 2016 i łącznie poprowadził ją w 18 spotkaniach (w tym w eliminacjach do Euro 2016 oraz do Mistrzostw Świata 2018). 2 czerwca 2017 został szkoleniowcem Dynama Kijów, z którym udało się mu sięgnąć po dwa krajowe superpuchary oraz dwa tytuły wicemistrza Ukrainy.

Warto wspomnieć, że w trakcie dwuletniego pobytu w stołecznym klubie, Chackiewicz miał okazję współpracować z tak obecnie rozpoznawalnymi zawodnikami jak Viktor Tsygankov (obecnie Girona), Vitalii Mykolenko (obecnie Everton) czy też z 32-krotnym reprezentantem Polski, Tomaszem Kędziorą. Niedługo po opuszczeniu Ukrainy, 20 grudnia 2019 roku szkoleniowiec podpisał kontrakt z Rotorem Wołgograd, a z kolei jego ostatnim miejscem pracy była cypryjska Karmiotisa FC.

ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.