Akcja - pozytywna reakcja, czyli działania pierwszoligowców w słusznej sprawie

3 lis 2020 Udostępnij

W trudnym czasie dla wielu klubów Fortuna 1 Ligi, w których codzienną pracę i proces planowania utrudnia pandemia, jeszcze ważniejsza jest kreatywność. I pomysł na to, jak wykorzystać swój klub w prospołecznym działaniu. W ostatnim czasie konkretne kroki w tym kierunku poczyniły Zagłębie Sosnowiec, Górnik Łęczna oraz Widzew Łódź.

Zakończona już CSR-owa akcja Zagłębia "Buty dla Dzieciaka" przyniosła oczekiwany skutek. Miała ona na celu obdarowanie dzieciaków z jedenastu placówek opiekuńczo wychowawczych w Sosnowcu kompletem markowego obuwia. - Zależało nam na marce produktu, aby te dzieciaki nie czuły się gorsze przez to, co noszą na nogach. Zakupiliśmy 100 par butów marki adidas o łącznej wartości ponad 30 tysięcy złotych - mówi jeden z pomysłodawców (drugim był Adrian Myszor) inicjatywy Adrian Pietrzyk, koordynator Klubu Biznesu Zagłębia Sosnowiec.

 

- Nasz pomysł spotkał się dużym zainteresowaniem sponsorów i pozytywnym odzewem społeczeństwa. Nie zrobilibyśmy tego, gdyby nie nasi sponsorzy firmy WIMAR, Klimainstal, Okna Jachimczak, a także Tramp Klub. Do zrzutki pieniędzy dorzucili się piłkarze Patryk Małecki oraz Dawid Ryndak. Swój mały udział w tym mieli też pracownicy klubu. Buty zakupiliśmy po niższej cenie dzięki Fundacji ESPA - podkreśla Pietrzyk.

 

Pracownik klubu z Sosnowca widzi dużo plusów takich działań. - Mimo że działam w Klubie Biznesu, to uważam, że kluby sportowe dysponują takimi zasobami, że muszą dbać o lokalną społeczność. Poza tym, kto odmówi pomocy dziecku? Akcje CSR-owe generują olbrzymie zasięgi, są wspierane przez ludzi sportu i nie spotykają się z żadną krytyką. To rozszerzenie koncepcji win-win-win. Wygrane są dzieciaki, które dostają buty, wygrany jest klub, który odbierany jest jako nośnik pomocy i wygrani są sponsorzy, angażujący się na rzecz dobra społecznego. Nikt zasadności tego typu przedsięwzięć nie neguje - zaznacza.

 

Inny pomysł na "czynienie dobra" mieli w Łęcznej. Górnik postanowił skopiować popularną ostatnio w mediach społecznościowych akcję holenderskiego klubu sc Heerenveen, związaną z pluszowymi niedźwiadkami. - Razem z działem marketingu uznaliśmy, że warto coś takiego wprowadzić na nasz grunt. Co ciekawe, miśki kupują nawet kibice z Holandii. Pytali się, jak możemy im dostarczyć pluszaki. Idziemy dalej: zamierzamy zaprosić lokalne firmy do współpracy - mówi rzecznik prasowy Górnika Tomasz Płaza.

 

- Przez chwilę zastanawiałem się, czy warto coś kopiować od innych, ale wyszedłem z założenia, że ma to sens. Potem pojawiła się refleksja: "Zaraz przecież grał tam Paweł Wojciechowski. To może być nasz wspólny punkt zaczepienia". W dodatku mamy tego samego partnera technicznego. Różnica w akcjach jest taka, że u nas miśki kupują kibice i trafiają one później do dzieciaków - dodaje Płaza.

 

Rzecznik Górnik także dostrzega korzyści z takiej aktywności klubu. - Nawet nam rzecznik Heerenveen pogratulował akcji, która będzie kontynuowana przez cały listopad. Misiek będzie towarzyszył drużynie w trakcie podróży na mecze. Chcemy też wysłać jednego do holenderskiego klubu. Myślę, że ta cała akcja da nam odpowiedź na pytanie, czy w Polsce można robić podobne rzeczy. My lubimy robić coś fajnego, pożytecznnego, coś, co może komuś sprawić radość. Warto. Działamy, jeszcze nieraz będzie o nas głośno! - zapewnia.

 

Jeszcze chwilę trzeba będzie poczekać na efekty akcji Widzewa "Ogólnopolska Zbiórka Krwi - Widzewska Krew". Najważniejszą rzeczą jest ustanowienie listy Regionalnych Punktów Krwiodawstwa na terenie całej Polski, gdzie będzie można oddawać krew w ramach "widzewskiej zbiórki" życiodajnego płynu. W ten sposób kibice mogą uzbierać 110 litrów krwi. ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.