A jak ambicja, Z jak zasady - oto alfabet Mariusza Lewandowskiego

22 gru 2020 Udostępnij

Co trener Mariusz Lewandowski zapamiętał z rundy jesiennej? Czym kieruje się w pracy i co takiego jest wyjątkowego w projekcie o nazwie: Bruk-Bet Termalica Nieciecza? Szkoleniowiec lidera Fortuna 1 Ligi odpowiedzi na te pytania ujął w swoim alfabecie.

A jak ambicja. Oznacza tworzenie własnej drogi. Trzeba wiedzieć czego się chce od życia i starać się to osiągnąć. Często wychodzę ze strefy komfortu, ryzykuję i ciągle eksperymentuję. Zarówno w życiu jak i na boisku, zawsze wybieram swoją drogę i nie akceptuję z góry narzuconych rozwiązań. Należy wytyczać szlak, którym nikt wcześniej nie podążył, by każdy zrozumiał, że niemożliwe jest możliwe.

 

B jak Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Projekt na miarę TSG 1899 Hoffenheim w Niemczech lub FC Midtjylland w Danii. Autorski pomysł państwa Witkowskich. Podstawą i istotnym elementem jest w tym projekcie m.in. rodzina i etos pracy. Stworzyli klub, w którym wszyscy czujemy się jak jedna wielka rodzina. Dokładając do tych wartości doskonałą infrastrukturę i organizację pracy, wychodzi mały, ale Wielki Klub.

 

C jak cel. Żeby się rozwijać, należu wyznaczać sobie cele krótko- i długoterminowe.

 

D jak drużyna. Proces budowy i utrzymanie jakości w drużyny jest trudny, sercem każdego klubu są piłkarze. W Bruk-Bet Termalice trafiłem na wyjątkową grupę zawodników, którzy chcą się rozwijać, szybko przyswajają wiedzę i to bez względu na wiek. Idealnym przykładem jest najlepszy obecnie strzelec drużyny Roman Gergel.

 

E jak ekstraklasa.

 

F jak Fortuna 1 Liga. Ciężka liga. Obserwując rozgrywki i notując historyczną rundę pod względem zdobyczy punktowej (42 punkty w 17 meczach), ważnym elementem była pokora i brak samozadowolenia.

 

G jak Guardiola. Wspaniały piłkarz i trenerski geniusz. Wizjoner, z którym miałem możliwość wielokrotnie rozmawiać i obserwować od środka jego pracę.

 

H jak humor. Poczucie humoru i dystans do siebie się jest ważny zarówno w sporcie jak i w życiu codziennym.

 

I jak intensywność. Przy dzisiejszym rozwoju piłki nożnej, bardzo ważny element treningu i gry.

 

J jak jakość. Jak mawiał często Mircea Lucescu: "Jakość pozbawiona jest przypadku". Zgadzam się z tym w stu procentach.

 

K jak kapitan. Funkcja kapitana w drużynie czasami jest przeceniana, ale w niektórych przypadkach może mieć znaczenie. Są tacy zawodnicy, że kiedy otrzymają opaskę ich wartość bardzo rośnie. Dotyczy to Piotra Wlazło, który jest dobrym przykładem dla kolegów, klubu.

  

L jak Lucescu. Wspaniały człowiek i trener. Ponadprzeciętna inteligencja, pasja do futbolu. Geniusz nie tylko rumuńskiego futbolu. Człowiek, który włada siedmioma językami, a najlepiej językiem futbolu. Miałem przyjemność spędzić z nim najdłuższy i najlepszy czas w swojej karierze. Jesteśmy w stałym kontakcie, gdy mam jakiś problem zawsze służy radą i pomocą.

  

M jak Mistrzostwa Świata i Europy. Jako zawodnik miałem przyjemność reprezentować kraj na obu tych turniejach.

 

O jak organizacja. Jestem pewien, że nie da się stworzyć dobrego klubu i drużyny bez doskonałej organizacji. Aby tak było niezbędny jest czas i właśnie organizacja, żeby wszystkie elementy znalazły się we właściwym miejscu i pozwoliły ewaluować drużynie. Niestety w zawodzie trenera najczęściej brakuje czasu.

  

P jak przygotowanie. Trening jest najważniejszym elementem mojego cyklu treningowego, wszystko co może wydarzyć się podczas meczu musi być przećwiczone podczas treningu. Dobrym przykładem jest mecz z Górnikiem Łęczna: od 30 minuty graliśmy o jednego zawodnika mniej, jednak każdy z moich zawodników wiedział jak funkcjonować na boisku, ponieważ wcześniej było to wyćwiczone.

 

R jak rodzina. Nie ma nic ważniejszego od niej.

  

S jak sztab szkoleniowy. Dobry dobór ludzi jest bardzo ważny w kontekście tego, aby klub i drużyna rozwijały się.

 

T jak tożsamość. Styl drużyny. Podczas kariery pracowałem z trenerami światowej klasy -Leo Beenhakker, Bernd Schuster, Nevio Scala, czy wspomniany już Mircea Lucescu. Każdy z nich miał w sobie pasję i przede wszystkim inny styl prowadzenia drużyny. Każdego z nich pamiętam, ale nie zamierzam nikogo kopiować.

 

U jak UEFA Cup. Największym moim sportowym sukcesem w karierze było wygranie Pucharu UEFA w sezonie 2008/2009. Bardzo się cieszę, że mogłem wznieść trofeum, które również wznosili zawodnicy, których podziwiałem.

 

W jak Witkowscy. Rodzina filantropów, która mi zaufała, pozwoliła być częścią niesamowitego projektu, jakim jest Bruk-Bet Termalica Nieciecza i realnie wpływać na rozwój klubu oraz drużyny.

 

Z jak zasady. Jestem bardzo konsekwentny, uczciwy i bezpośredni. Jednak czasami ludzie postrzegają mnie jako trudnego człowieka. Uważam, że trener nie musi dowodzić swojej pozycji, podnosząc głos. Zamiast podnosić głos i wywoływać strach, posługuję się autorytetem zbudowanym na szacunku, zaufaniu i regulaminie funkcjonowania drużyny. Piłka nożna była, jest i będzie grą zespołową, więc wszystkich członków drużyny obowiązują te same zasady.ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.