1 Liga Stats: Podsumowanie 1. kolejki F1L

31 sie 2020 Udostępnij

Nasi ulubieńcy po raz pierwszy w tym sezonie wybiegli na pierwszoligowe boiska i zagwarantowali nam to, na co czekaliśmy. W ośmiu spotkaniach padło 25 bramek, zobaczyliśmy jednak także pierwszy bezbramkowy remis. Jak więc pierwsza kolejka Fortuna 1 Ligi zaprezentowała się w liczbach?

GKS 1962 Jastrzębie – Arka Gdynia 0:4 (0:3)

Już w pierwszych 45. minutach gdynianie zamknęli ten mecz i pokazali ekstraklasowy poziom. O wiele słabszy zespół GKS-u nie miał zbyt wiele do powiedzenia w tym spotkaniu. Zgodnie z przewidywaniami jastrzębianie otrzymali dwie żółte kartki, utrzymując średnią z poprzedniego sezonu. Arka oddała aż 16 strzałów, w tym połowę – czyli osiem – celnych. Cztery z nich zagwarantowały bramki. Świetny dzień miał Juliusz Letniowski, który w swoim debiucie strzelił dwie bramki.

Odra Opole – ŁKS Łódź 0:4 (0:2)

Łodzianie w pięknym stylu odpowiedzieli na wysokie zwycięstwo spadkowicza z Gdyni. Goście oddali aż 19 strzałów na bramkę, jednak tylko 6 z nich zaliczono jako uderzenia celne. W liczbach jednak ten mecz wyglądał na bardzo wyrównany – po 4 rzuty rożne, podobna ilość ataków (w tym także niebezpiecznych – po 40). ŁKS oddał jednak ponad dwa razy więcej uderzeń, a wynik mówi sam za siebie. Łodzianom do „piątki” zabrakło niewiele, bo jeden ze strzałów powędrował na poprzeczkę bramki Odry.

Radomiak Radom – Widzew Łódź 4:1 (0:1)

Łodzianie po pierwszej połowie prowadzili, a mecz był naprawdę zacięty i ciekawy. Po przerwie jednak radomianie zupełnie zdominowali beniaminka i strzelili cztery gole. Jak na tak dużą ilość bramek zobaczyliśmy mało celnych uderzeń – tylko siedem, w tym dwa ze strony Widzewa. Różnicę między ekipami widać jednak, kiedy przyjrzymy się statystyce niebezpiecznych ataków. Widzew takowych wypracował tylko 28, kiedy radomianie aż 75. Także aż przez 62% czasu gry do Radomiak utrzymywał się przy piłce, egzekwował o wiele więcej rzutów rożnych. Łodzianie otrzymali trzy żółte kartki. Co ciekawe aż dwie z nich piłkarze zobaczyli, kiedy Widzew prowadził. Warto też odnotować, że wszystkie pięć goli w tej kolejce strzelonych zostało w obrębie pola karnego.

Górnik Łęczna – GKS Bełchatów 3:0 (1:0)

Górnicy nie mieli problemu z tym, aby rozprawić się z młodocianym zespołem GKS-u Bełchatów. W statystykach goście nie wyglądali jednak aż tak marnie. Zespół z Łęcznej na swoim koncie miał tylko jeden rzut rożny, podczas gdy bełchatowianie – pięć. Jednak tylko dwa celne strzały ze strony gości nie pozwoliły na zdobycie nawet bramki honorowej. Obie ekipy oddały po 10 strzałów na bramkę, a GKS częściej niż rywale stwarzał niebezpieczne sytuacje do zdobycia bramki. „Zieloni-czarni” ze skutecznością 60% zdobyli swoje pierwsze trzy punkty w sezonie.

Miedź Legnica – Sandecja Nowy Sącz 3:1 (3:0)

To kolejny mecz, w którym główne skrzypce grali debiutanci. W zespole legnickiej Miedzi pojawiło się aż sześciu nowych zawodników. Jeden z nich – Kamil Zapolnik – w pierwszej połowie zdobył dwie bramki, które ogromnie przyczyniły się do zwycięstwa Miedzi. Legniczanie zaskoczyli celnością i skutecznością, które stały na poziomie kolejno 71% i 60%. W tym spotkaniu zobaczyliśmy także sporo żółtych kartek – 6, oraz stałych fragmentów gry – 41.

GKS Tychy – Stomil Olsztyn 0:0 (0:0)

Tego można się było spodziewać. Tyszanie, którzy strzelają co prawda sporo bramek, zremisowali bezbramkowo ze Stomilem. GKS przeszedł w tym sezonie drobną rewolucję kadrową, a piłkarze wciąż muszą się ze sobą zgrać. Olsztynianie zaś zaliczali w poprzednim sezonie najwięcej remisów w całej lidze. GKS może jednak mówić o sporym pechu, bo zawodnicy z Tychów oddali aż 7 celnych strzałów na bramkę Stomilu, podczas gdy olsztynianie… Nie oddali nawet pół celnego uderzenia. GKS zanotował 58% posiadani piłki, a także 8 rzutów rożnych, których w sumie zobaczyliśmy 10. Zawodnicy obu zespołów często uciekali się do faulów – tych było aż 45, czyli średnio jeden co dwie minuty. Miało miejsce także aż 57 stałych fragmentów gry.

MKS Puszcza Niepołomice – CWKS Resovia Rzeszów 0:3 (0:1)

Puszcza już w poprzednim sezonie nie radziła sobie u siebie. Nie inaczej było tym razem, kiedy Niepołomice odwiedził rzeszowski CWKS. Beniaminek zaczął powolnie, ale rozkręcił się po przerwie. Sam mecz był dosyć wyrównany, Puszcza zanotowała aż 60% posiadania piłki, oddała 3 celne strzały. Resovia celnie uderzała 5 razy, co dało jej 31% celności uderzeń. Oba zespoły egzekwowały 7 rzutów rożnych, zobaczyliśmy także sporo przewinień, łącznie aż 42.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza – Zagłębie Sosnowiec 1:0 (0:0)

Niecieczanie byli nieznacznym faworytem tego spotkania i ostatecznie pokonali Zagłębie 1:0. Termalica miała przewagę w posiadaniu piłki na przestrzeni całego meczu, a także wykreowała o wiele więcej okazji, także tych niebezpiecznych (których udało jej się stworzyć ponad dwa razy więcej, niż rywalom) Jak na standardy pierwszej ligi zobaczyliśmy także sporo – bo aż cztery – spalone. Gospodarze 20 razy uderzali na bramkę Zagłębia, a w sumie oddano 35 uderzeń, z czego 9 (około 26%) zmierzało w światło bramki.

Chrobry Głogów – Korona Kielce 1:1 (0:0)

Na sam koniec w Głogowie dostaliśmy naprawdę szalony mecz, niestety z błędem trójki sędziowskiej w tle. W całym meczu zobaczyliśmy dwa rzuty karne, wszystkie na korzyść gospodarzy. Najpierw Michał Ilków-Gołąb trafił na 1:0, jednak w drugiej połowie pomylił się trafiając w słupek. Korona oddała tylko 3 strzały na bramkę, jednak ani jednego celnego, podczas gdy gospodarze zaledwie dwukrotnie celnie uderzali na bramkę kielczan. Gola samobójczego dla Korony zdobył – w 91. minucie – Kamil Juraszek. Kilka chwil później znów padł samobójczy gol na niekorzyść Chrobrego, jednak arbiter dopatrzył się zagrania ręką przy wrzutce z rzutu rożnego.