Ełkaesiacy ambasadorami akcji „Czytasz – Jesteś mistrzem! czytanie jest ok!”

2 Oct 2018 Share

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania na obiekcie przy Alei Unii odbyła impreza głośnego czytania dzieciom pod hasłem „Czytasz – jesteś mistrzem! Czytanie jest OK!”. W rolę ambasadorów czytania wcielili się przedstawiciele świata sportu, na czele z piłkarzami i trenerem Łódzkiego Klubu Sportowego.

ŁKS wszyscy znamy, razem ze sportowcami książki czytamy – to tylko jedno z niewielu haseł, które w poniedziałkowe przedpołudnie można było dostrzec na trybunie, gdzie w dni meczowe zasiadają fani ŁKS-u. Tym razem miejsca tam zajęły dzieci ze szkół podstawowych ze wszystkich pięciu łódzkich dzielnic, które miały wyjątkową okazję, aby posłuchać, jak z czytaniem na głos radzą sobie przedstawiciele środowiska sportowego.

 

– To już kolejna odsłona naszej akcji. Za każdym razem organizujemy ją wśród innej społeczności i tym razem nasz wybór padł na sportowców – opowiadały Anna Wejman i Ewa Baranowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. – Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z przygotowanymi dla nich fragmentami książek sportowych i mam nadzieję, że zachęcili dzieciaki do tego, aby chodzić i oglądać widowiska sportowe oraz jak najwięcej czytać w wolnych chwilach. Słowa uznania należą się zwłaszcza trenerowi i piłkarzom ŁKS-u, którzy mimo późnego powrotu z meczu w Nowym Sączu i dnia wolnego, z uśmiechem uczestniczyli w naszej akcji.

 

 

Oprócz Kazimierza Moskala oraz Artura Bogusza i Jana Grzesika, w rolę lektorów wcielili się jeszcze: Marek Kondraciuk (szef Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi), Marcin Młynarczyk (Dyrektor Kancelarii Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego), Klaudia Gajewska (siatkarka ŁKS Commercecon), Artur Partyka (znakomity przed laty skoczek wzwyż, broniący przez całą karierę barw ŁKS-u) oraz Elina Toneva (trenerka krav magi).

 

W międzyczasie nie zabrakło też wspólnych ćwiczeń na poprawę dykcji, zabaw z tekstami logopedycznymi oraz ćwiczeń ruchowych. Dużo emocji wywołały również konkursy: wiedzy o Łódzkim Klubie Sportowym oraz na najlepsze hasło promujące czytanie książek. Wiele radości dzieciom dostarczyła ponadto możliwość zadania pytań zaproszonym gościom, a także zdobycia autografów i zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Każde dziecko otrzymało też upominek w postaci książki autorstwa Marcina Młynarczyka.

 

– Takie akcje zawsze oceniam na duży plus i uważam, że powinny być organizowane jak najczęściej. W Siarce, czyli moim poprzednim klubie, też zawsze chętnie uczestniczyłem w takich przedsięwzięciach i cieszyłem się z tego, że dzieci się cieszą na nasz widok. To one są w tym najważniejsze – podkreślał Jan Grzesik. – Żyjemy w takich czasach, że na każdym kroku trzeba dzieciakom uświadamiać, iż warto czytać książki, a nie tylko siedzieć przed komputerem albo z nosem w telefonie. Poza Facebookiem też jest życie i warto o tym przypominać takimi akcjami. Sam jako dziecko nie przepadałem za książkami, ale z czasem to mi się odmieniło. Uważam, że książki naprawdę wiele mogą wnieść do codziennego życia – dodał Artur Bogusz.

 

Boczni obrońcy ŁKS-u przyznali, że sami najchętniej sięgają po publikacje o tematyce sportowej, choć i od tej reguły zdarzają im się wyjątki. – Ostatnio na czasie są u mnie książki sportowe: nie tylko biografie i historie różnych klubów, ale też publikacje o przygotowaniu mentalnym. Właśnie przeczytałem książkę „Mentalny kop – potęga nastawienia” i gorąco ją wszystkim polecam. Teraz pewnie wezmę się, z czystej ciekawości, za biografię Dawida Janczyka – mówił Grzesik. – Nie ograniczam się jednak tylko czytania książek sportowych. Lubię też od czasu do czasu sięgnąć po inną tematykę, choć także są to zwykle książki oparte na faktach. Niedawno skończyłem autobiografię najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach armii amerykańskiej. Kawał dobrej lektury.

 

 

– Jak chyba większość chłopaków, traktowałem w dzieciństwie książki trochę jako zło konieczne i wolałem grać w piłkę zamiast czytać. Książki były na drugim planie i czytało się tylko to, co omawialiśmy na lekcjach języka polskiego, żeby nie dostać jedynki. Inna sprawa, że kiedyś książki sportowe, którymi najłatwiej przyciągnąć młodego czytelnika, były praktycznie niedostępne. Teraz niemal co tydzień jest kilka premier i trudno ze wszystkimi nadążyć. Moja przygoda z biografiami zaczęła się od wspomnień Zlatana Ibrahimovicia, a potem to już ruszyło na dobre – nie krył Bogusz. Jego zdaniem po biografie sportowców śmiało mogą sięgać nawet osoby, które nie pasjonują się sportem na co dzień. – Bo życie sportowca zawsze pełne jest zwrotów akcji i nigdy nie ma dwóch takich samych życiorysów. A z każdej historii można wyciągnąć dla siebie ciekawe wnioski – tłumaczył.

 

Nic zatem dziwnego, że wielu ełkaesiaków czas w drodze na mecze wyjazdowe wykorzystuje właśnie na lekturę zgodną z ich zainteresowaniami. – Naprawdę sporo chłopaków ma w autokarze coś fajnego pod ręką do poczytania. Myślę, że nie będzie większej przesady w stwierdzeniu, że nasza szatnia jest oczytana – ocenili zgodnie defensorzy Łódzkiego Klubu Sportowego.

 



ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.