1 Liga Retro: 62 lata od powstania Chrobrego. "Trwają prace nad książką"

17 Jan 2019 Share

Dokładnie 62 lata temu w Głogowie powstał klub piłkarski o nazwie Chrobry. 17 stycznia 1957 roku istniejące już wcześniej zespoły połączyły siły i utworzyły drużynę o nazwie Chrobry Głogów, który dziś występuje w Fortuna 1 Lidze.

W Głogowie za symboliczny początek piłki nożnej uznaje się rok 1946, kiedy to dzięki inicjatywie pracowników elektrowni miejskiej powstał pierwszy klub wielosekcyjny. Jedenaście lat później po wielu perypetiach ostały się dwie drużyny - "Kolejarz" i "Spójnia". To właśnie te dwie drużyny w 1957 roku połączyły się w jeden klub o nazwie Chrobry Głogów.

 

Do tej pory jednak nie wiadomo jaką dokładnie nazwę wówczas nosił klub. Pierwotna wersja mówiła o tym, że był to od razu "Międzyzakładowy Klub Sportowy Chrobry Głogów", jednak obecnie Jarosław Helwig na podstawie ostatnio znalezionych źródłach twierdzi, że na początku klub nazywał się "Klub Sportowy Chrobry" i dopiero później stał się MZKS-em.

 

Helwig to jedna z legend głogowskiej drużyny, dla której rozegrał łącznie ponad 250 spotkań i zdobył aż 120 bramek. Co ciekawe, na boisku meldował się także mając... 46 lata, kiedy to był grającym trenerem głogowskich rezerw. Helwig uzyskał również tytuł "Zasłużony dla Miasta Głogowa". Obecnie prowadzi czwartoligowy Dąb Przybyszów. - Jarosław pracuje w muzeum. Ma na swoim koncie kilka publikacji historycznych. Już od dłuższego czasu pracuje nad książką historyczną dotyczącą Chrobrego - mówi specjalista ds. marketingu klubu Łukasz Jaremkiewicz.

 

Zbieranie informacji na temat historii Chrobrego jest jednak utrudnione, ponieważ są duże braki w jakichkolwiek materiałach obejmujących kilkanaście pierwszych lat. Początkowo opierano swoją wiedzę na biuletynach wydanych na 30- i 40-lecia klubu. Teraz udało się dotrzeć jednak do innych źródeł. - Helwig chce jak najlepiej to możliwe odtworzyć wszystkie fakty, a także zweryfikować te, które udało się zdobyć wcześniej - kontynuuje Jaremkiewicz.

 

W związku z trwającymi jeszcze pracami data publikacji książki nie jest znana. - Źródła są bardzo ograniczone, stąd długi czas pracy. Celem publikacji jest ostateczne uporządkowanie wszystkich liczb, dat i faktów. Tak, aby wszyscy w Głogowie mieli jasność co do tego, jak to wszystko wyglądało kilkadziesiąt lat temu - kończy Łukasz Jaremkiewicz. ZOBACZ RÓWNIEŻ
NOTATKA/UWAGI dot. strony dla newsa:
Utworzona została siatka, w lewej kolumnie siatki powinien znaleźć się button kierujący do wszystkich aktualności. 
W drugiej kolumnie siatki został wstawiony nagłówek oraz html - zamiast html może być mapowany paragraf.
Należy wykonać szablon dla struktury newsa, który będzie wyświetlał social media, zdjęcie nagłówkowe, treść posta wraz ze zdjęciami. 
Poniżej jest dodatkowy html poza siatką, w którym powinna znaleźć się galeria.