Podsumowanie #PierwszoligoweCzytanie

2019-09-30
Piłka nożna i głośne czytanie? Czemu nie! Jedni mówią o tym, że „moda” na czytanie powraca, inni że niestety jest zupełnie odwrotnie. Każdy z nas może coś z tym zrobić, bo książki podobnie jak sport to emocje, odkrywanie, kształtowanie osobowości i nabywanie wiedzy. Dlatego tak ważne jest, by uczyć dzieci od najmłodszych lat, że książki mają moc, a rodziców – że głośne czytanie i spędzanie czasu z pociechami to najpiękniejszy prezent, jaki możemy im podarować. Na co dzień, nie od święta.

„Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej” (C. R. Zafón)

 

Wspólnie z pierwszoligowymi klubami w niekonwencjonalny sposób włączyliśmy się w obchody Dnia Głośnego Czytania (29 września), chcąc z jednej strony podjąć walkę ze stereotypami, a z drugiej strony pokazać, że zależy nam na tym, by wspólnie móc zrobić coś dobrego. Akcja przeprowadzona w serwisach społecznościowych pierwszoligowców trwała kilkanaście dni, w trakcie których publikowane były zdjęcia oraz filmy ukazujące zawodników, członków sztabu szkoleniowego, trenerów akademii i osoby związane z klubem. Tym razem zamiast piłki trzymali oni w dłoniach książkę.

 

Wiele pomysłów – jeden cel

 

Inicjatyw podejmowanych przez nasze kluby było naprawdę mnóstwo. Recytacja wierszy, czytanie „Ogniem i mieczem” jako mentalne przygotowanie do ligowego meczu, odwiedzanie przedszkoli, szkół, bibliotek i spędzanie czasu z dziećmi na lekturze. Kluby włączały w swe działania również młodych adeptów piłkarskich i trenerów młodzieży. Książki pojawiały się także na treningach czy… w autokarach w trakcie długich podróży na mecze ligowe. Słowem – lektury wpisały się w krajobraz funkcjonowania klubów.

 

Zainspiruj się i Ty

 

Kluczem naszej wspólnej akcji była inspiracja do tego, by inicjatywę głośnego czytania przenieść ze stadionów, szkół, bibliotek również do domów kibiców. Czytanie ma wielką moc i nie można o tym zapominać, dlatego dziękujemy pierwszoligowym klubom za zaangażowanie w ten projekt. Jednocześnie zachęcamy wszystkich kibiców do wspólnego spędzania czasu z ciekawą lekturą. Tak niewiele znaczy tak wiele!Autor: 1liga.org

Zobacz również1 liga na Facebooku